Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Haberler
Ana Sayfa > Haberler

Boğaz’dan Kötü Yakıtlı Gemiler Geçemeyecek!

İstanbul Teknik Üniversitesi, İstanbul ve Çanakkale boğazlarından geçen gemilerin çevreye verdiği zararları ölçmeye ve ileriki dönemde önlemini almaya dönük bir proje geliştirdi.
Boğaz’dan Kötü Yakıtlı Gemiler Geçemeyecek!
Çevre kirliliğinin boyutu her geçen gün artıyor. Tehlike insanlar için de büyüyor. İnsan sağlığını ve yaşamını çok yakından etkileyen çevre kirliliği üzerine son zamanlarda önemli çalışmalar yürütülüyor. İTÜ Jeoloji Mühendisliği ve Avrasya Yer Bilimleri Enstitüsü de bu tür bir çalışma yürüten kurumlardan.

Avrasya Yer Bilimleri Enstitüsü İklim ve Deniz Bilimleri Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Karaca başkanlığında, Doç. Dr. Tayfun Kındap ve Doç. Dr. Alper Ünal koordinatörlüğündeki 15 kişilik ekip, Kalkınma Bakanlığı’na bağlı İstanbul Kalkınma Ajansı ile birlikte “Yaşanabilir İstanbul İçin Gemi Emisyonları Kontrol Alanı” adı altında bir proje yürütüyor.

1 milyon lira bütçeli bu proje, yılda 100 bin geminin geçtiği Türk boğazlarından yayılan gazların etkisini araştırıyor. Şu ana kadar ulaşılan veriler, sorunun ne kadar ciddi boyutlara ulaştığını ortaya koyar nitelikte.

Haberin tamamı için tıklayın...

Son Eklenen Haberler
Tüm haberler için tıklayın...
Editörün Seçtikleri
Gezici Festival 19. Yolculuğuna Hazırlanıyor Gezici Festival 19. Yolculuğuna HazırlanıyorGezici Festival 29 Kasım–5 Aralık Ankara, 6–9 Aralık Sinop'ta.
Ankara Sinema Derneği tarafından
ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017