Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Haberler
Ana Sayfa > Haberler

Bosch Deprem Duyarlılığınin Artırılmasına Destek Veriyor

Bosch Rexroth, Türkiye Deprem Vakfı (TDV)'nin ''Depreme Duyarlı Olmak'' projesine simülasyon odası sarsıntı tablası malzemeleri ve devreye alma sponsoru olarak destek sağlıyor.
Bosch Deprem Duyarlılığınin Artırılmasına Destek Veriyor
“Gezici Deprem Tırı”, görsel ve uygulama odaklı Mobil Deprem Simülasyon Eğitim Aracı ve Maskot SISMAIL ile ulusal çapta depremden korunma kültürü bilincini kazandırmak, sürdürülebilir bir altyapı oluşturmak ve toplumsal duyarlılık, sahiplenmeyi ve gönüllülük kavramının anlaşılmasını sağlamayı hedefliyor. Deprem bilinci oluşturmanın en temel aracının “çocuklar ve halkın eğitilmesi” olduğuna inanan yetkililer, mobil deprem aracı ile deprem sırasında yapılması ve/veya yapılmaması gerekenler konusunda toplumu bilgilendirerek depremi en az kayıpla ve en az panikle atlatmanın uygulama tatbikatları yapılmasını sağlayacaklar.

Mobil Treyler üstüne yerleştirilen deprem simülasyon sistemi, sarsıcı tabla üzerinde yer alan 12 m2 odadan ve ayrı bir yerde (tabla dışında) bulunan kontrol ünitesinden meydana geliyor. Bosch Rexroth, bayileri Servo Kontrol ve Star Hidropar’ın destekleri ile bu mobil treylerin hareketi ve kontrolü için gerekli tüm doğrusal hareket, montaj, elektrikli tahrik ve kontrol teknolojilerini anahtar teslim sistem olarak, tek elden sunuyor. Gerçek deprem esnasında elde edilen veriler, simülatör kütlesine oranlanarak odanın deprem esnasındaki hareketleri simüle ediliyor. Odada bulunan ziyaretçiler, farklı zemin tiplerinde ve büyüklükteki deprem etkisini hissetmenin yani sıra, odada deprem sırasında oluşan uğultu, fay kırığı vs. sesleri duyulabiliyor. Operatör tarafından kontrol ünitesi ara yüzüne “deprem büyüklüğü” ve “süresi” bilgileri girilerek istenilen büyüklükte deprem verilebilecek şekilde bir sistem çalışması yapılmış. Üç eksenli olarak tasarlanan sistem, gerçeğe en yakin deprem hareketlerini oluşturabilmektedir. PLC kontrollü otomatik yağlama ünitesi ile sistemin otomatik olarak bakımı yapılıyor.

Haberin devamı için tıklayın...

Son Eklenen Haberler
Tüm haberler için tıklayın...
Editörün Seçtikleri
Gezici Festival 19. Yolculuğuna Hazırlanıyor Gezici Festival 19. Yolculuğuna HazırlanıyorGezici Festival 29 Kasım–5 Aralık Ankara, 6–9 Aralık Sinop'ta.
Ankara Sinema Derneği tarafından
ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017