Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Haberler
Ana Sayfa > Haberler

Büyük Patlamanın 10 Büyük Sırrı

Yıllardır süren tartışmalar, hatta iddialar sonuca ulaştı. Medyatik parçacık Higgs bozonu, bilinen adıyla ‘Tanrı Parçacığı’ keşfedildi. Peki, bu ne anlama geliyor? Bütün gizemler çözüldü mü? Elbette hayır. Bilim dünyasının önünde birbirinden büyük soru işaretleri duruyor. İşte büyük patlamanın 10 büyük sırrı.
Büyük Patlamanın 10 Büyük Sırrı
1. Maddenin temel yapıtaşlarının neden kütleleri var? Neden bu kütleler birbirinden bu kadar farklı?

Çevremizde gördüğümüz her şey, giderek küçülen parçalar zincirinden oluşuyor; hava, su, ateş ve toprak, atomlardan; çekirdek ile elektronlardan; çekirdek, nötron ve protonlardan; atom çekirdeğindeki proton ve nötronlar da temel parçacık olan kuarklardan meydana geliyor. Bozonlar ise bütün bunların temel etkileşimlerinin kuvvet taşıyıcıları.

Birbirine iki top atan iki insanı düşünelim. Top bir insana çarptığında onu geriletiyor. Bozonlar bu top gibi, ama iki yönde de çalışıyor, parçacıkları birbirlerine çekiyor veya itiyor. Örneğin, bildiğimiz ışık yani foton, bir bozon. Çünkü elektromanyetik kuvvetin, kuvvet taşıyıcısı.

Günümüzün fiziğinde parçacıklar ise alanların kaynağı Bir parçacık diğerinin alanını hissettiğinde etkileşme meydana geliyor. Evrendeki her temel etkileşim kuvveti için bir alan var. Öte yandan, enerjiye sahip her parçacık, bir kütleçekim alanı oluşturuyor. Standart Model’de parçacıklar, bir Higgs alanı ile etkileşerek kütle sahibi oluyor.

Haberin devamı için tıklayın...

Son Eklenen Haberler
Tüm haberler için tıklayın...
Editörün Seçtikleri
Gezici Festival 19. Yolculuğuna Hazırlanıyor Gezici Festival 19. Yolculuğuna HazırlanıyorGezici Festival 29 Kasım–5 Aralık Ankara, 6–9 Aralık Sinop'ta.
Ankara Sinema Derneği tarafından
ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017