Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Haberler
Ana Sayfa > Haberler

Büyük Şirketlerin Madenlere İlgisi Artıyor!

Teknolojinin gelişmesiyle maliyetlerin düşmesi ve yeni teşvikler ile maden sektörüne ilgiyi arttı. Dev gruplar bir biri ardına bu alana giriş yapıyor. Ülker, Kiler, Demirören, Doğan Holdin, Yıldız Holding ve Altınbaş son yıllarda sektöre giren yeni oyuncular.
Büyük Şirketlerin Madenlere İlgisi Artıyor!
Ciner, Polat, Koza ve Dedeman… Türkiye’nin öne çıkan bu grupları, madencilik alanındaki faaliyetleriyle, yatırımlarıyla ilgi topluyor. Son yıllarda bu grupların arasına Ülker, Kiler, Demirören, Doğan Holding gibi yeni oyuncular da eklendi. Bu sektördeki dengelerin hızla değişmesi bekleniyor. Çünkü pazardaki oyuncu sayısı giderek artıyor. Sadece yerli değil, yabancı yatırımcıların da artan bir ilgisi söz konusu.

Yeni teşvik paketinde ‘’stratejik’’ sektörler arasında yerini alan madenciliğe olan ilgi son yıllarda hızlı arttı. Rakamlar da bunu doğruluyor. Enerji Bakanlığı verilerine göre, hem ruhsat başvurularında hem alınan ruhsat sayısında özellikle 2007 sonrasında adeta patlama yaşandı. Örneğin 1955-2004 arasında yapılan ruhsat müracaatı, yıllık ortalama 5 bin adetken, bu sayı son 5 yılda üç katına çıkarak 15 binler düzeyine ulaştı.

Uzmanlar da yatırımcı iştahındaki yükselişe dikkat çekiyor. Hatta onlara göre bu sadece bir başlangıç. Sektöre dönük yatırımcı ilgisi, önümüzdeki süreçte artarak devam edecek. Özellikle sermayesi güçlü yerli oyuncuların pazara girişinde ve yerli-yabancı ortaklıkların sayısında artış bekleniyor.

Haberin devamı için tıklayın...

Son Eklenen Haberler
Tüm haberler için tıklayın...
Editörün Seçtikleri
Gezici Festival 19. Yolculuğuna Hazırlanıyor Gezici Festival 19. Yolculuğuna HazırlanıyorGezici Festival 29 Kasım–5 Aralık Ankara, 6–9 Aralık Sinop'ta.
Ankara Sinema Derneği tarafından
ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017