Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Haberler
Ana Sayfa > Haberler

Büyüme İçin Herkes Para Musluklarını Açtı

Dünya ekonomilerini resesyon korkusu sardı. Ekonomideki daralmayı bir türlü durduramayan devler para musluklarını tekrar açtı. ABD ve AB merkez bankalarının ardından Japonların da benzer bir karar alması en çok gelişmekte olan Türkiye gibi piyasalarla yarayacak.
Büyüme İçin Herkes Para Musluklarını Açtı
Son dönemde dünyada merkez bankalarının kararları yakından takip ediliyor. Enflasyon riskine karşı büyümeye öncelik veren başta ABD, AB, Çin ve Japonya olmak üzere merkez bankaları, parasal genişleme kararlarıyla global likiditeyi artırdı.

Dünya merkez bankalarından gelen bu gelişmelere paralel olarak TCMB de piyasa beklentilerin de üzerinde borç verme faizini 1.5 puan indirerek yüzde 10’a çekti.

Bu gelişmeler bankacılık sektörü tarafından yakından izleniyor. Çünkü bu gelişmeler, hem mevduat faizlerinde hem de kredi faizlerinde aşağı yönlü eğilimi beraberinde getiriyor. Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Nafiz Karadere, MB’nin 1.5 puanlık faiz koridorunu daraltma kararının ardından mevduat faizlerinde 0.6 puanlık düşüşler olduğunu, zamanla bunun 1.5 puana kadar sürebileceğini ifade ediyor.

Haberin tamamı için tıklayın...

Son Eklenen Haberler
Tüm haberler için tıklayın...
Editörün Seçtikleri
Gezici Festival 19. Yolculuğuna Hazırlanıyor Gezici Festival 19. Yolculuğuna HazırlanıyorGezici Festival 29 Kasım–5 Aralık Ankara, 6–9 Aralık Sinop'ta.
Ankara Sinema Derneği tarafından
ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017