Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Haberler
Ana Sayfa > Haberler

Çalışanlar Arasında Çatışmalar ve Çözümleri

Bir kurumu en çok rahatsız eden ve verimini etkileyen konuların başında çalışanlar arasında çıkan çatışmalar gelir. Yöneticileri çözüm üretmek zorlar, çalışanları ise çatışmanın ortasında kalmak. Çatışmanın içinde olmayan elemanlara yansıyan bu durum sorunu artırır.
Çalışanlar Arasında Çatışmalar ve Çözümleri
Çatışma, aynı anda iki ya da daha fazla uyuşmayan istek, fırsat, gereksinim ya da amaçla karşılaşıldığında ortaya çıkar. Çatışmaları hiçbir zaman tam çözemeyiz. Bir miktar engellenme yaşamamız kaçınılmazdır. Bu durum çatışmanın doğurduğu stresi artırtır. Üç çeşit çatışma vardır. Bunlardan ilki birbiriyle uyuşmanın iki amaca aynı anda çekim duyulması nedeniyle olan yaklaşma-yaklaşma çatışmasıdır. Diğeri ise istenmeyen iki seçenekten aynı anda kaçılmak istenmesi ve kaçılmaması sonucu oluşan kaçınma-kaçınma çatışması. Üçüncü çatışma hali ise aynı amaçta hem çekici hem de itici özelliklerin olması nedeniyle hem yaklaşma, hem de uzaklaşma eğiliminden doğan yaklaşma-kaçınma çatışması olarak nitelendirilebilir.

İş yerinde çatışma zaman kaybettiriyor

Kişinin kendi istekleri ile yaşadığı çatışmalar strese, kurum içinde başkaları ile ya da kurumun bölümleri arasında yaşanan çatışmalar ise verim düşmesine neden olur. Aslında çatışma doğru yönetilebildiği zaman bireyin ve kurumun ilerlemesini sağlayan itici güç haline gelir. İş yerlerinde, bireylerin ya da grupların; farklı hedefler, ilgiler ya da farklı kişisel değer yargıları sebebiyle birbirlerinin hedeflerine ulaşmalarını engelleyecek biçimdeki uyuşmazlıkları olur. Ancak hiç çatışmanın olmadığı yerde insanları kendilerini geliştirmeye iten bir güç olmayacağı için gerçek bir başarıdan da söz edilemez. Bu çatışmanın türüne bağlıdır. Yapıcı çatışmalar yeni fikirler yaratırken, yıkıcı çatışmalar ekibi böler. Motivasyon azalır, devamsızlık ve sağlık harcamaları artar. Kurum yetenekli elemanlarını kaybedebilir.

Haberin tamamı için tıklayın...

Son Eklenen Haberler
Tüm haberler için tıklayın...
Editörün Seçtikleri
Gezici Festival 19. Yolculuğuna Hazırlanıyor Gezici Festival 19. Yolculuğuna HazırlanıyorGezici Festival 29 Kasım–5 Aralık Ankara, 6–9 Aralık Sinop'ta.
Ankara Sinema Derneği tarafından
ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017