Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Haberler
Ana Sayfa > Haberler

Çarpışma Testi Otomotiv Sektörünü Sarstı

Geçen hafta otomotiv dünyası IIHS isimli kuruluşun gerçekleştirildiği çarpışma testi ile kelimenin tam anlamıyla çalkalandı.
Çarpışma Testi Otomotiv Sektörünü Sarstı
Geçtiğimiz hafta, Amerika’da kurulu, kısa ismi IIHS (Insurance Institue for Highway Safety) ya da Otoyol Güvenliği için Sigorta Enstitüsü isimli (ABD otomobil sigorta şirketleri tarafından destekleniyor) bağımsız bir kuruluş, orta sınıf lüks otomobiller arasında gerçekleştirildiği çarpışma testinin sonuçlarını açıkladı. Ancak lüks segmentte yapılan bu testin sonuçları pek çok otomobil markası için hiç de beklendiği gibi gelişmedi.

Mercedes, BMW, Audi ve Lexus gibi markaların, daha önce diğer benzeri çarpışma testleriyle yüksek başarıyla çıkmış orta sınıf ve üstü lüks modelleri, IIHS’nin testinden bu kez zayıf not alarak ayrıldılar. Orta ve üstü lüks sınıftaki 11 yeni aracın katıldığı testten sadece 3 araç iyi veya geçer not alabildi, geriye kalan 8 lüks model ise bu yeni test değerlendirmesine göre sınıfta kaldı.

Peki ne olmuştu da lüks sınıfta böylesine zayıf sonuçlar elde edilmişti? Yıllardan beri yeni model araçlar üzerinde çarpışma testleri gerçekleştiren IIHS sigorta enstitüsü, gerçek kazalardan topladığı verilere dayanarak çarpışma testinin kriterlerini değiştirip daha katı bir hale getirmiş. 2006 yılında beri ”Top Safety Pick” ödülünü veren kuruluş, daha önce de iki kez test kriterlerini katılaştırmıştı; 2007’de arkadan çarpma testlerinde alınan notlar ve ESP’nin varlığı test sonuçlarını olumlu etkiler hale getirilmişti. 2010’da ise tavan yapısı mukavemeti de test sonuçları arasına katılmıştı. Otomotiv endüstrisi bu yeni kriterlere hemen reaksiyon göstererek araçların yapılarında değişikliğe gitmişti.

Haberin devamı için tıklayın...

Son Eklenen Haberler
Tüm haberler için tıklayın...
Editörün Seçtikleri
Gezici Festival 19. Yolculuğuna Hazırlanıyor Gezici Festival 19. Yolculuğuna HazırlanıyorGezici Festival 29 Kasım–5 Aralık Ankara, 6–9 Aralık Sinop'ta.
Ankara Sinema Derneği tarafından
ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017