Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Haberler
Ana Sayfa > Haberler

Çatalhöyük UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne Alındı

9 bin yıl önce Konya’daki Çumra Ovası’nda kurulan Çatalhöyük, UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alındı. Rusya’nın St. Petersburg kentinde toplanan komite, geçtiğimiz haftalarda Çatalhöyük’ü listeye dahil etti.
Çatalhöyük UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne Alındı
Dünyanın en eski yerleşimlerinden Çatalhöyük, UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alındı. Konya’nın Çumra ilçesi sınırlarındaki bu arkeolojik miras, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından UNESCO’ya kültür mirası aday olarak teklif edilmişti. Rusya’nın St. Petersburg kentinde toplanan komite, geçtiğimiz haftalarda Çatalhöyük’ü listeye dahil etti.

UNESCO Türkiye Milli Komisyonu, bunun büyük bir başarı olduğunu, sözleşmeye 1983 yılında taraf olan Türkiye’nin, miras listesinde dokuz kültürel ve iki karma olmak üzere toplam 11 mirası bulunduğunu açıkladı.

Haberin devamı için tıklayın...

Son Eklenen Haberler
Tüm haberler için tıklayın...
Editörün Seçtikleri
Gezici Festival 19. Yolculuğuna Hazırlanıyor Gezici Festival 19. Yolculuğuna HazırlanıyorGezici Festival 29 Kasım–5 Aralık Ankara, 6–9 Aralık Sinop'ta.
Ankara Sinema Derneği tarafından
ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017