Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Haberler
Ana Sayfa > Haberler

Caterpillar Yatırım İçin Türkiye'ye Geliyor

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, önde gelen Amerikalı iş makinesi üreticilerinden Caterpillar firmasının dünya başkanının yatırım kararı için Türkiye'ye geleceğini açıkladı.
Caterpillar Yatırım İçin Türkiye'ye Geliyor
Bakan Ergün, ABD'nin Boston kentinde düzenlenen 'Uluslararası Biyoteknoloji Fuar ve Konferansı’ndaki temaslarının ikinci gününde Massachusetts Valisi Deval Patrick ve ilaç firmalarının CEO'lariyla görüştü. Ergün, burada yaptığı açıklamada, Japonya'da CNC tezgâhı üretim yapan bir firmanın birkaç yüz milyon dolarlık yatırım kararı aldığını söyledi. Ergün, "ABD'deki firmaların yeni pazarlara açılmak istediklerini gördük. Buradan dönünce Caterpillar'in başkanı gelecek. Türkiye'de yatırım kararı alma konusunda çok ciddi bir yaklaşım içerisinde gördük. Is makinelerinin üretimi konusunda bir araştırma yapacak veya partner arayacak. Bazı Amerikan firmaları, bölgedeki ekonomik gelişmeleri görerek hareket ediyorlar. İnşaat hem Türkiye'de yaygın hem de Ortadoğu’da inşaat hareketleri var. O pazarda da üretim gücüyle bulunmak istiyorlar. Bu yatırımın miktarı 50-100 milyon dolarlık olmaz. Milyar dolarlık yatırım ortaya çıkar." dedi.

ABD'de önemli firmaların temsilcileriyle de görüştüğünü aktaran Ergün, "Merck ile Türkiye'de klinik öncesi araştırmaya ilişkin birim oluşturmasını konuştuk. Amgen'in yani sıra UCB yetkilileriyle görüştük. Türkiye'de fason üretim yaptırıyorlar. Kendi üretim tesislerini nasıl kurabileceklerine ilişkin yatırım ajansı ile temas halindeler." bilgisini verdi. Bakan Ergün, TÜBITAK'in şirket kurup firmalara ortak olabileceğini ifade etti. Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüşülecek düzenleme hakkında bilgi veren Ergün, "Geliştirdiği ürünün patentini satabilecek. Lisans anlaşması yapabilecek." dedi. OSB'lerdeki meslek liselerine öğrenci başına nakit desteği verileceğini dile getiren Ergün, Milli Eğitim Bakanlığı’nın meslek lisesinde yaptığı harcamanın bir buçuk kati destek verileceğini açıkladı.

Haberin devamı için tıklayın...

Son Eklenen Haberler
Tüm haberler için tıklayın...
Editörün Seçtikleri
Gezici Festival 19. Yolculuğuna Hazırlanıyor Gezici Festival 19. Yolculuğuna HazırlanıyorGezici Festival 29 Kasım–5 Aralık Ankara, 6–9 Aralık Sinop'ta.
Ankara Sinema Derneği tarafından
ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017