Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Haberler
Ana Sayfa > Haberler

Cep Telefonlarının Fiyatı Neden Yükseliyor?

Dünyanın dört bir yanında akıllı telefon teknolojilerini koruyan 250 bin patent var. Lisanslar içinse büyük bir savaş yaşanıyor. Kim, kime borçlu?
Cep Telefonlarının Fiyatı Neden Yükseliyor?
Apple, HTC’ye karşı; Oracle, Google’a; Microsoft, Motorola’ya; Nokia ise Samsung’a. Teknoloji devleri birbirleriyle gırtlak gırtlağa gelmiş durumdalar. Paylaşamadıkları şey ise dünyanın her köşesinde patentlemiş oldukları cep telefonu teknolojileri. Açılır pencerelerden tutun da güç kaynaklarına, tüm teknik özellik hakları yasal olarak lisanslanmış ve firmalar bu yüzden rakiplerinden astronomik ücretler talep ediyorlar. Bunun bedeli ise bizlere çıkıyor çünkü lisans fiyatları ve yasal masraflar satın aldığımız telefonların etiketine yansıyor.

Uzmanların tahminine göre akıllı telefonlar için alınmış 25 bin patent bulunuyor. Sadece telefon özelliği bile 7 bin telif hakkıyla korunuyor. Hiçbir üretici firmanın rakiplerinin patentlerini ihlal etmeden yeni bir ürün geliştirmesi mümkün değil. O yüzden en yaygın başvurulan taktik şu: Eğer yeni bir aygıt bir rakibin patentini ihlal ediyorsa, patent sahibi buna dava açıyor. Ancak tüm firmalar patent ihlali yaptığı için karşı davalar açılıyor, nihayet bir lisans ücreti üzerinde anlaşmaya varılıyor.

Haberin tamamı için tıklayın...

Editörün Seçtikleri
Gezici Festival 19. Yolculuğuna Hazırlanıyor Gezici Festival 19. Yolculuğuna HazırlanıyorGezici Festival 29 Kasım–5 Aralık Ankara, 6–9 Aralık Sinop'ta.
Ankara Sinema Derneği tarafından
ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017