Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Haberler
Ana Sayfa > Haberler

Ceyhun Yılmaz Röportajı

Ceyhun Yılmaz’la oyunculuk üzerine keyifli bir röportaj gerçekleştirdik. Oyunculuğun dününü, bugününü Ceyhun Yılmaz’dan öğrendik.
Ceyhun Yılmaz Röportajı
Bu dünya tek bir devlet olsa ve dünya devlet kabinesinde bir oyunculuk bakanlığı açılmaya karar verilse, sence dünya oyunculuk bakanı kim olur?

Ceyhun Yılmaz: Süper soru… Bu sorunun cevabı olacak tespitimi hiçbir yerde söyleyemeyeceğim diye hayıflanır dururdum hep. Önce sorunun “kim” olan kısmını bir halledeyim; kesinlikle Morgan Freeman. Oyunculuk devleti kurulacaksa da başbakan tartışmasız Ertem Eğilmez. Bu işin, manevi ve eğlenceli tarafı. Ama çok büyük bir gerçek, senin bu fantezi olsun diye sorduğun soruda yatıyor. Cevabı da benim yıllar önce araştırma sonucu bulduğum müthiş bir durum. Bu söylediğin 1. Roma İmparatorluğu’nda aynen böyleymiş. Yani iktidarlar, halkları tiyatro üzerinde yönetirmiş. Yani hükümetin ilk muhatabı Tiyatro Bakanıymış! İnsanlar neye gülüyorlar, neye tepkililer, dertleri ne? Bunlar iletişimin tek olduğu yer yani tiyatrodan haber alınarak yapılırmış. Tiyatro doğal sistem eleştirisi olduğu için, tiyatroyu kontrol altında tutup, tiyatronun varlığından demokrasiyi çıkarmışlar. Bugünkü gibi eleştiriyi kısıtlama değil, eleştiriyi yönlendirmekten bahsediyoruz. Dünyada hiç iyi bir referansı olmayan Roma İmparatorluğu’nun bu hassasiyetine dikkat çekmek istiyorum. Yalnız dediğim gibi sorunsuz çok doğru. Şarttır oyunculuk bakanlığı. İnsanı, insanla anlatma sanatına derhal başvurulması gerekli.

Türkiye’de diyelim kuruldu böyle bir bakanlık. Ülkemizdeki oyunculuk ya da tiyatro bakanı kim olurdu?

Ceyhun Yılmaz: Objektif olmam mümkün değil. Elde bir; Altan Gördüm gibi bir dostum var. Altan Gördüm’ün tiyatroya, oyunculuğu bakışına kesinlikle saygı duyuyorum.. Sonra diğer dostlar… Yok, mümkün değil bu soruyu cevaplayamam diyorum ama Altan Gördüm diyorum bir an düşünüyorum. Altan Gördüm’de karar kılıyorum ve ülkede böyle bir bakanlık olsa Sayın Bakanımız Altan Gördüm’dür.

Haberin tamamı için tıklayın...

Son Eklenen Haberler
Tüm haberler için tıklayın...
Editörün Seçtikleri
Gezici Festival 19. Yolculuğuna Hazırlanıyor Gezici Festival 19. Yolculuğuna HazırlanıyorGezici Festival 29 Kasım–5 Aralık Ankara, 6–9 Aralık Sinop'ta.
Ankara Sinema Derneği tarafından
ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017