Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Haberler
Ana Sayfa > Haberler

Cezayir, Türkiye ile Ticareti Ağırdan Alıyor

Cezayir'in değişen ekonomik yapılanması ve AB ile olan yakın ekonomik ilişkileri, Akdeniz Birliği'nin tam üyelerinden olan Türkiye ve Cezayir arasındaki ticari ilişkinin dinamizmini önemli ölçüde etkilemiş durumda.
Cezayir, Türkiye ile Ticareti Ağırdan Alıyor
Mağribin görkemli parçalarından biri. 2.4 milyon kilometrekarelik yüzölçümü ile Afrika kıtasının en büyük ikinci ülkesi Cezayir, kara kıtanın en büyük ekonomilerinden birinin de sahibi. Cezayir gerek coğrafi konumu gerekse içinde yer aldığı Mağrip Birliği sayesinde tüm Orta İç Afrika’ya açılan bir kapı durumunda. Bölgesinde önemli bir gaz ve petrol üreticisi, ihracatçısı olan ülke, OPEC ülkesi olmasından dolayı da oldukça sağlam bir ekonomiye sahip.

Türkiye özellikle son üç yıldır stabil olarak sürdürdüğü büyümesini yeni yatırım ve ticari ilişkilerle destekliyor. Bu anlamda yakın bölge ülkelerinden biri olan Cezayir ile ticari ilişkiler de Türkiye için hayati önem taşıyor. Büyük bir petrol ve doğalgaz üreticisi olan Cezayir’den yapılan ithalata karşılık olarak, ihracatı artırma üzerine çalışmalar gerçekleştiren Türkiye, Cezayir üzerinden Kara Afrika’sına açılım yollarını araştırırken, bir yandan da Türk yatırımlarının ülkedeki ve bölgedeki varlığı güçlendirmek üzere faaliyetlerini sürdürüyor.

Haberin devamı için tıklayın...

Son Eklenen Haberler
Tüm haberler için tıklayın...
Editörün Seçtikleri
Gezici Festival 19. Yolculuğuna Hazırlanıyor Gezici Festival 19. Yolculuğuna HazırlanıyorGezici Festival 29 Kasım–5 Aralık Ankara, 6–9 Aralık Sinop'ta.
Ankara Sinema Derneği tarafından
ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017