Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Haberler
Ana Sayfa > Haberler

Cihangir'de Yaşamak

Çok kimlikli, çok kişilikli, çok dilli bir semt Cihangir. İstanbul'un en kozmopolit yerleşim yerlerinden biri. Üstelik Türkiye'nin fikir hayatına yön veren entelektüel isimlerin de sığınağı. Bu ay Cihangir sakinlerine kulak verdik.
Cihangir'de Yaşamak
Ev fiyatlarının astronomik rakamlara çıktığı, kafelerinde özellikle hafta sonu yer bulmanın bir hayli zor olduğu, adam başı bir ünlüye ve peşinde bir kameraya rastlanılan bir semt Cihangir. Aslında böyle anlatınca, itici, boğucu bir yaşam alanı anlatacağımızı düşünebilirsiniz. Ama Cihangir bunların aksine hala inatla, insanları mutlu eden, huzurlu kılan bir havaya sahip. Bakkalı, manavı, berberi, esnaf lokantaları, lüks kafeleri, tarihi binaları, manzarası, merdivenleri, kedileriyle burası İstanbul’da mahalle kültürünü kaybetmeyen ender yerlerden biri.

Hayata benzer pencerelerden bakanların kendi cumhuriyetini kurduğu bu semtin yaşayanlarıyla Cihangir’i konuştuk. ‘Yalan Dünya’ dizisiyle bir anda yeniden gündemimize oturan Cihangir’de yaşamanın gerçekten kolay olup olmadığını sorguladık. Cihangir’i; sokakları film setine, kafeleri casting ajansına döndü diye eleştirenler, ev fiyatlarının artışında bunalıp terk edenler de yok değil ama biz her şeye rağmen burayı seven ve gerçekten tadını çıkaran insanlarla bir araya geldik.

Haberin tamamı için tıklayın...

Son Eklenen Haberler
Tüm haberler için tıklayın...
Editörün Seçtikleri
Gezici Festival 19. Yolculuğuna Hazırlanıyor Gezici Festival 19. Yolculuğuna HazırlanıyorGezici Festival 29 Kasım–5 Aralık Ankara, 6–9 Aralık Sinop'ta.
Ankara Sinema Derneği tarafından
ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017