Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Haberler
Ana Sayfa > Haberler

Çin'deki Futbol Devriminin Sırrı Ne?

Avrupa futbol piyasasına giren Arap sermayesine gözümüzü o kadar çok diktik ki Çin'deki futbol büyümesini gözümüzden kaçırdık. Peki, Çin'in son zamanlardaki futbol atılımının sebebi ne?
Çin'deki Futbol Devriminin Sırrı Ne?
Çin’in büyümesinin, futbol devriminin sırrı nedir? Bildiğimiz kadarıyla Çin futbol pazarına giren bir petrol enjeksiyonu ya da Arap sermayesinin hırsı yoktu. Peki, bu tip bir dış destek almadan (AIG dışında) Çin bu atılımı nasıl başarmıştı? Bu sorunu cevabı Mao sonrasındaki Çin’in ekonomik atılımında saklı.

Çin’deki atılımın sırrı ise özel teşebbüsün ekonomik dünyaya kazandırılması oldu. Yaptığı mamulleri Japonya’ya ve özellikle Amerika’ya satmaya başlayan bu müteşebbisler, yarattıkları katma değerle birlikte ülkelerini büyüttü.

Dünyanın en büyük metaforu olan futbol da Çin’in ekonomik büyümesinden nasibini aldı. Ortaya çıkan yeni müteşebbisler, servetlerini futbol kulüplerine aktararak çok önemli yıldızlara ve teknik direktörlere imza attırmaya başladılar. Özellikle Marcelo Lippi’nin Çin’e adım atması, müstakbel transferler için önemli bir referans noktası oluşturdu. Futbola önemli paralar aktaran müteşebbislerin büyük bir bölümü ise emlak şirketleriyle ve ihracat firmalarıyla zengin olan kişilerdi.

Haberin devamı için tıklayın...

Son Eklenen Haberler
Tüm haberler için tıklayın...
Editörün Seçtikleri
Gezici Festival 19. Yolculuğuna Hazırlanıyor Gezici Festival 19. Yolculuğuna HazırlanıyorGezici Festival 29 Kasım–5 Aralık Ankara, 6–9 Aralık Sinop'ta.
Ankara Sinema Derneği tarafından
ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017