Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Haberler
Ana Sayfa > Haberler

Çinliler Neden Çubukla Yemek Yerler?

Tüm dünya toplumlarının mutfak kültürlerinde büyük farklılıklar olsa da yemek için kullanılan malzemeler yüzyıllardır aynı yapıdadır. Ancak bu aşama Çinlilerde farklı. Yapılan tarihi çalışmalar Çin toplumlarının milattan önceki dönemlerde dahi çubukla yemek yediğini ortaya çıkarmıştır.
Çinliler Neden Çubukla Yemek Yerler?
Çinlilerin çubukla yemek yemesiyle ilgili birçok teori olsa da yaygın olarak kabul edilen tek görüş, 2500 yıl önce yaşanan savaş ve kıtlık teorisidir. Milattan önce 6. yüzyıl civarında Çin’de yaşanan kıtlık nedeni ile ülke ekonomisi durma noktasına gelinden, Çin imparatoru yeni fetihler yapılması gerektiğine karar vermiştir. Ancak imparatorun elinde savaş için gerekli olan mızrak, kılık ve ok başı gibi aletleri yapacak yeterli maden olmadığından tüm Çin halkına çağrıda bulunmuştur. Çin halkı elinde olan tüm savaş aleti yapılabilecek metal eşyayı imparatora getirmiştir ve eritilen bu metaller ile savaş aletleri yapılmıştır.

Bu durumun sonucu olarak da Çinlilerin elinde kalan sadece bambu ağaçları olmuştur ve yemek yemek için de gerekli tüm aletler çubuklardan yapılmıştır. Bu dönem içerisinde tabak, bardak sürahi gibi aletlerin yanı sıra yemek için çubuklar da yapılmıştır.

Haberin devamı için tıklayın...

Son Eklenen Haberler
Tüm haberler için tıklayın...
Editörün Seçtikleri
Gezici Festival 19. Yolculuğuna Hazırlanıyor Gezici Festival 19. Yolculuğuna HazırlanıyorGezici Festival 29 Kasım–5 Aralık Ankara, 6–9 Aralık Sinop'ta.
Ankara Sinema Derneği tarafından
ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017