Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Haberler
Ana Sayfa > Haberler

Çocuğunuz Uzun Boylu Olması İçin Neler Yemeli?

En güzeli, en akıllısı, en sağlıklısı, en tatlısı... ''En''lerin hepsi ondan olsun istiyoruz. Ama sadece istemek yetmiyor, dilekleri gerçekleştirmek için sağlıklı ve düzenli beslenmesini sağlamak da gerekiyor.
Çocuğunuz Uzun Boylu Olması İçin Neler Yemeli?
Her türlü besine ulaşılabilirliğin kolaylaşması ve sağlıklı beslenmeye yönelme ile her geçen jenerasyon arasındaki boy farkı artış gösteriyor. Artık aileler sağlıklı beslenme konusuna çok daha bilinçli hareket etmeye çalışsalar da kimi zaman istenmeyen hatalar yapılabiliyor. Bu nedenle çocuğunuz için besin seçimi yaparken doğru hareket etmeyi bilmelisiniz. Özellikle kalsiyum mineralinden zengin olan gıdalar boy uzamasını tetiklerken, D vitamini alımı da boy uzamasını destekliyor. Bu vitamin ve mineral içeriği yüksek olan gıdaların çocuğunuzun vücudu için yeterli ve dengeli alınması önem taşıyor.

Beslenme dışında boyu etkileyen faktörler

Normal boy uzaması genetik, beslenme ve hormonların uygun etkileşimi sonucu gerçekleşiyor.

Genetik: Anne ve babadan geçen genler büyümenin ana kalıbını (çocuğun boyu ne kadar olabilir? Ergenlik dönemine ne zaman girer gibi) veriyor. Genel olarak kız çocuklarının boyu annelerinin boyu kadar, erkek çocuklarının boyu babalarının boyu kadar oluyor. Bir başka açıdan çocuğun boyunu anne ve babasının boylarının ortalaması belirliyor. (Yapılan araştırmalar erkek çocukların bu ortalamanın biraz üstünde, kız çocuklarının da biraz altında kaldıklarını gösteriyor.)

Haberin devamı için tıklayın...

Son Eklenen Haberler
Tüm haberler için tıklayın...
Editörün Seçtikleri
Gezici Festival 19. Yolculuğuna Hazırlanıyor Gezici Festival 19. Yolculuğuna HazırlanıyorGezici Festival 29 Kasım–5 Aralık Ankara, 6–9 Aralık Sinop'ta.
Ankara Sinema Derneği tarafından
ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017