Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Haberler
Ana Sayfa > Haberler

Çocuklarda Okul Sendromu

Çocuğun okula gitme konusundaki tutumu isteksiz, tepkili ve bu durum uzun süreliyse durum ciddi demektir. Okula yeni başlayan çocukların anne ve babalarını heyecan sararken, bu durum karşısında çok dikkatli davranılmalı.
Çocuklarda Okul Sendromu
Bir çocuk için okula başlamak, ailesinin dışındaki sosyal çevreye girişin de ilk adımıdır. Hem çocuk, hem de aile açısından heyecan verici ama kimi zaman da ürkütücüdür bu durum. Çocuğun okula gitme konusundaki tutumu isteksiz, tepkili ve bu durum uzun süreliyse durum ciddi demektir.

Okula gidecek çocukların zihinsel, bedensel ve duygusal açıdan hazır olmaları gerekmektedir. 3-6 yaş arasında kreş, yuva veya anaokuluna giden çocuklar bu konuda çok daha şanslılar. Yapılan araştırmalarda, okula başlamadan önce yuva veya anaokuluna giden çocukların gerek zihinsel, gerekse psikolojik olarak gelişimlerinin hiç okula gitmeyen yaşıtlarına oranla daha ilerde olduğu kanıtlanmıştır.

Çocuğun yaşamında anne ve babasının dışındaki ilk toplumsal kurum okuludur. Bu durum anne baba için de oldukça önemlidir. Okul sürecine hazırlık demek, aslında anne-baba olarak da hazırlıklı olmak demektir. Öncelikle aile çocuğunu farklı bir ortama bırakmaya hazır olmalıdır. Anne ve babalar her ne kadar hazır olduklarını iddia etseler de yaşadıkları heyecan ve gerginliği çocuklarına yansımaktadırlar. Çocuklar, onların bu zayıf tarafını çabuk fark eder ve bu duyguyu kullanırlar. O nedenle bazı küçük önlemler alınırken okulun ilk günlerinin yarattığı sıkıntı en azından azaltılabilir.

Haberin tamamı için tıklayın...

Son Eklenen Haberler
Tüm haberler için tıklayın...
Editörün Seçtikleri
Gezici Festival 19. Yolculuğuna Hazırlanıyor Gezici Festival 19. Yolculuğuna HazırlanıyorGezici Festival 29 Kasım–5 Aralık Ankara, 6–9 Aralık Sinop'ta.
Ankara Sinema Derneği tarafından
ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017