Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Haberler
Ana Sayfa > Haberler

Çocuklarda Uyum Bozukluğu Nedir?

Bazı çocuklar her ortama uyum sağlayabilirken bazıları ise bunun tam tersi şekilde huzursuzluk yaşar. Bide çocuklarda uyum bozukluklarını Çocuk Ergen ve Genç Psikiyatrı Dr. Neslim G. Doksat’a danıştık.
Çocuklarda Uyum Bozukluğu Nedir?
Üç yaşından itibaren, çocukta süperego dediğimiz vicdani gelişim şekillenir. Bu şekilde iyi ve kötü, doğru ve yanlış gibi kavramları idrak etmeye başlar. Bu yaştan itibaren çocuklar disiplinize edilmeye başlanır. Sosyal ve kültürel normlara uygun şekilde, ailesi tarafından çizilen çerçeveye uygun davranılmak üzere yetiştirilmeye başlarlar.

Üç ile dört yaş, tuvalet terbiyesinin, konuşma becerisinin, hayali ve taklit oyunların, sosyal becerilerin gelişmiş olması gereken yaştır. Bu durumla ilişkili olarak, iki ile üç buçuk yaş dönemi çocuğun otonomi kazanmış olduğu, yani birey olma yoluna girdiği bir dönemdir. Şayet bu dönemde ebeveyn çocuğun birey olma çabasına saygı göstermezse ve onunla inatlaşırsa, ağlama ve tutturma nöbetleri gibi çok ciddi uyum sorunları ortaya çıkabilir. Bu dönemsel özelliği ciddiyetle ele almak çok önemlidir.

Haberin devamı için tıklayın...

Son Eklenen Haberler
Tüm haberler için tıklayın...
Editörün Seçtikleri
Gezici Festival 19. Yolculuğuna Hazırlanıyor Gezici Festival 19. Yolculuğuna HazırlanıyorGezici Festival 29 Kasım–5 Aralık Ankara, 6–9 Aralık Sinop'ta.
Ankara Sinema Derneği tarafından
ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017