Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Haberler
Ana Sayfa > Haberler

Çocukların Yanlış Davranışlarıyla Nasıl Baş Edilmeli?

Çocuklar bazı dönemlerde olumsuz bazı davranışlar sergileyebilirler. Çocuk Ergen ve Genç Psikiyatri Dr. Neslim G. Doksat bu yanlış davranışlar ve çözüm yolları ile ilgili önemli bilgiler verdi.
Çocukların Yanlış Davranışlarıyla Nasıl Baş Edilmeli?
İlköğretim çağının başlangıcı, disiplin kurallarının tam olarak yerleşmesi açısından son derece önemlidir. Olumsuz davranışlar bu dönemde kontrol altında alınmadığı takdirde, kişilik gelişiminde son derece olumsuz gelişmelere yol açar. Beş altı yaşlarında en sık görülen olumsuz davranışlar ve ebeveyn tutumları şu şekilde özetlenebilir:

Tutturma ve öfke nöbetleri:

Bu yaşlarda, genellikle istedikleri yapılmadığı zaman, ağlama ve tutturma davranışı ortaya çıkar. Bu durumda en sık görülen hatalı ebeveyn tutumu, ağlamakta olan bir çocuğu konuşarak sakinleştirmeye çalışmaktır. Öyle bir durumda iş inatlaşmaya kadar uzanır. Ağlayan bir çocuğa, kararlı bir şekilde, onu o halde anlayamadığınızı, sakinleşmesini, ondan sonra konuşabileceğinizi söylemek uygundur. Ağlaması esnasında başka bir odaya geçmeniz, çaktırmadan onu gözlemeniz, sakinleşince o halini takdir edip, alternatif çözümü önermeniz en doğrusu olacaktır.

Haberin devamı için tıklayın...

Son Eklenen Haberler
Tüm haberler için tıklayın...
Editörün Seçtikleri
Gezici Festival 19. Yolculuğuna Hazırlanıyor Gezici Festival 19. Yolculuğuna HazırlanıyorGezici Festival 29 Kasım–5 Aralık Ankara, 6–9 Aralık Sinop'ta.
Ankara Sinema Derneği tarafından
ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017