Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Haberler
Ana Sayfa > Haberler

Çölyak Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Çölyak; buğday, arpa, yulaf ve çavdar gibi tahılların içerisinde bulunan ve glüten adı verilen bir proteine karşı ince bağırsakta oluşan bir emilim bozukluğudur.
Çölyak Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?
Çölyak yaşamın herhangi bir bölümünde ortaya çıkabilmektedir. Çölyak; buğday, arpa, yulaf ve çavdar gibi tahılların içerisinde bulunan ve glüten adı verilen bir proteine karşı ince bağırsakta oluşan bir emilim bozukluğudur. Çölyak, genellikle genetik yatkınlığı olan kişilerde görülmektedir. Birinci veya ikinci dereceden yakınları çölyak olan kişilerde görülme oranı, diğer kişilere göre daha yüksektir.

Çölyak belirtileri ve ciddiyetleri yaşla değişiklik göstermektedir. En yaygın çölyak şikayetleri karın ağrısı, şişkinlik ve ishaldir. Bazen de ağız yaraları, sinirlilik, eklem ağrısı, dirsek boyun ve kalçalarda şiddetli kızarıklarla seyreden bir hastalık olarak ayaklarda karıncalanma yapan ve kaşıntılı, kabartılı bir deri hastalığı olan dermatit herpetiformis gibi şikayetlere rastlanabilmektedir.

Haberin devamı için tıklayın...

Son Eklenen Haberler
Tüm haberler için tıklayın...
Editörün Seçtikleri
Gezici Festival 19. Yolculuğuna Hazırlanıyor Gezici Festival 19. Yolculuğuna HazırlanıyorGezici Festival 29 Kasım–5 Aralık Ankara, 6–9 Aralık Sinop'ta.
Ankara Sinema Derneği tarafından
ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017