Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Haberler
Ana Sayfa > Haberler

Cüneyt Arkın, Sanat Hayatının 48. Yılını Kutluyor

‘Muhteşem Yüzyıl’dan ve ‘1453 Fetih’ten çok önce o vardı… Kah ‘Malkaçoğlu’ydu, kah ‘Kara Murat’ ya da ‘Battal Gazi’… Biraz Alain Delon’a biraz Marcello Mastroianni’ye benzetildi. Sert yumruklu, uzun tekmeli, keskin kılıçlı Cüneyt Arkın, sanat hayatının 48. yılını kutluyor.
Cüneyt Arkın, Sanat Hayatının 48. Yılını Kutluyor
Eskişehir bozkırındaki bol rüzgarlı Karaçay köyünde, 8 Eylül 1937 tarihinde doğdu Cüneyt Arkın. Aslı adı, Fahrettin Cüreklibatur’dur. Babası Hacı Yakup Cüreklibatur, İstiklal savaşı gazisi, annesi Halise Hanım ise ev hanımıydı. Karaçay’ın Fahrettin yoksulluklar içinde büyüdü ve o yılları hiç unutmadı: “Babam her yıl kasabaya iner, lastik çizmeler alırdı. Ayağım sıcak, karnım tok olunca, başka ne isteyeceğim ki? Çocuğum. Hiçbir çocuk, yoksullukların farkında olmaz. Sımsıcak ve sevgi doluydu o çocukluk yıllarım.”

Fahrettin yıllar sonra milyonların tanıdığı Cüneyt Arkın oluşu ise bambaşka bir olaydı, adeta bir romandı: “1958’de İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni kazanıp, İstanbul’a geldim. Önce Fatih’te bir göz odada yaşadım. Zor yıllardı. Tıp fakültesi güç bela bitti…” Sevgiye, aşka zaman ayıramayan Cüneyt Arkın, ilk evliliğini kendi gibi doktor olan Güler Mocan’la yaptı. Bu evlilikten Filiz adlı bir kızlar oldu. Ancak kısa süre sonra ayrıldılar. Sinemanın kapılarının önünde açılması ise askerdeyken oldu. Üstelik tanıştığı kişi, ünlü yönetmen Halit Refiğ’di: “Eskişehir’deki hava üssünde tabip asteğmen olarak askerliğimi yaparken Halit Refiğ, ‘Şafak Bekçileri’ filmini çekmek için bizim üsse geldi.

Haberin devamı için tıklayın...

Son Eklenen Haberler
Tüm haberler için tıklayın...
Editörün Seçtikleri
Gezici Festival 19. Yolculuğuna Hazırlanıyor Gezici Festival 19. Yolculuğuna HazırlanıyorGezici Festival 29 Kasım–5 Aralık Ankara, 6–9 Aralık Sinop'ta.
Ankara Sinema Derneği tarafından
ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017