Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Haberler
Ana Sayfa > Haberler

D Vitamini Eksikliği Nelere Sebep Oluyor?

Güneşten kaçtıkça D vitamini eksikliği çıkmazına giriyoruz. Bu eksiklik uzun vadede kemiklerin dayanıklılığını kaybetmesine ve kırılmasına yol açıyor. Peki siz D vitamini seviyenizin kaç olduğunu biliyor musunuz?
D Vitamini Eksikliği Nelere Sebep Oluyor?
D vitamini hakkında bugüne kadar bildiklerinizi güncelleme zamanı geldi çünkü çoğu insanın sadece diş ve kemik gelişimi için gerekeli olduğunu düşündüğü D vitaminin faydaları konusunda yeni araştırmalar açıklanıyor. Öte yandan günlük D vitamini ihtiyacımızın ne kadar olduğu ve bunun nasıl karşılanacağı hakkında bilgiler de değişiyor. Bu gelişmeler ışığında D vitamini hakkında bilmemiz gereken her şeyi Elab Laboratuvarlar Grubu Klinik Biyokimya Uzmanı Dr. Aytaç Keskineğe’ye sorduk.

11:00-16:00 saatleri arasında güneşlenmenin cilt kanserine davetiye çıkardığını biliyoruz. Ancak saat 16:00’dan sonra güneşin altında sere serpe uzansanız dahi D vitamini almanız mümkün olmuyor. Öte yandan cildi koruyucu kremler de D vitamini alımını engelliyor. Cam arkasında gelen gündeşin de hiçbir faydası bulunmuyor. Dr. Aytaç Keskineğe, “D vitamini almak amacıyla yapılan güneşlenmeyi haftada iki gün en fazla yarım saat olarak sınırlamak gerekiyor” diyor. Bu koşullar ise ne yazık ki 1000 ünite civarında olan günlük ihtiyacı karşılamaya yetmiyor.

Haberin devamı için tıklayın...

Son Eklenen Haberler
Tüm haberler için tıklayın...
Editörün Seçtikleri
Gezici Festival 19. Yolculuğuna Hazırlanıyor Gezici Festival 19. Yolculuğuna HazırlanıyorGezici Festival 29 Kasım–5 Aralık Ankara, 6–9 Aralık Sinop'ta.
Ankara Sinema Derneği tarafından
ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017