Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Haberler
Ana Sayfa > Haberler

Dalga Enerjisinin Kullanım Alanları Nelerdir?

Dünyadaki enerji ihtiyacının karşılanmasında yeni arayışlar günden güne artarak devam etmektedir. Bu yeni arayışlar sonucunda güneş, rüzgar, dalga ve jeotermal gibi yenilebilir enerji kaynakları gündeme gelmektedir.
Dalga Enerjisinin Kullanım Alanları Nelerdir?
Dalga enerjisine baktığımızda günümüzde ekonomik değildir. Fakat fosil yakıtların giderek tükenmesi, ağır çevre sorunları ve dalga enerjisi teknolojisindeki gelişmeler dalga enerjisi de ekonomik hale getirebilecektir. Dalga enerjisinden, cisim hareketini veya cisimdeki şekil değiştirmeyi kullanan sistemler, su basıncını kullanan sistemler ve hava basıncını kullanan sistemler olmak üzere temelde üç yöntemle elektrik enerjisi elde edilmektedir.

Deniz kökenli yenilenebilir enerji kaynaklarından olan deniz dalga enerjisi, gel git olayından oluşan bir enerji kaynağıdır. Dalga enerjisi uygulama olarak; Dönüştürme teknolojileri kıyı boyunca uygulananlar, kıyıya yakın bölgelerde uygulananlar ve kıyıdan uzak bölgelerde uygulananlar olmak üzere üç grupta toplanmaktadır. Dalga enerjisinde ana unsur, oluşan dalga yüksekliği ve dalganın periyodudur. Gel-git enerjisinden, bu fiziksel olayın çok belirgin olduğu okyanus kıyılarında yararlanılabileceği için, bu enerjinin Türkiye açısından önemi yoktur. Ancak, Marmara Denizi dışında kıyı uzunluğu yaklaşık 8 bin 500 kilometreyi bulan Türkiye için, dalga enerjisinin önemli bir potansiyel oluşturduğu yadsınamaz bir gerçektir.

Dalga boyunun uygulama alanları

-Her boyut ve güçte santral, deniz yüzeyinde kurulabilir.

-Küçük boyutlu konut, otel, hastane ve sera gibi uygulamalar, toplu konutlar, tatil köyleri, kasaba boyutunda aydınlatma, ısıtma ve sıcak su elde etmek amaçlı uygulamalar.

- Sanayi bölgeleri ve büyük enerji tüketiminde bulunan, çimento fabrikaları, izabe tesisleri gibi endüstri kuruluşlarının ucuz enerji ihtiyacı amaçlı uygulamalar.

-Büyük şehirlerde ucuz ısınma sağlanması sebebi ile hava kirliliğinin önlenmesi amaçlı ulusal programda olması gereken uygulamalar.

-Nüfus yoğunluğu deniz kenarında bulunan ülkemizde, dalga elektrik santralleri, üretim yeri ile tüketim yerinin yan yana olması sebebiyle, iletimde büyük kazanç sağlanmış olacaktır.

-Dalga elektrik santrallerinin ulusal elektrik sistemine bağlanılarak, üretiminin üst sınırlarda olduğu zamanlarda, mevcut hidrolik santrallerimizin devreden çıkararak rezerv olarak kalmasını sağlayacak uygulamalar.

-Dalga elektrik santralleri kurmak için gerekli altyapı, ülkemizde fazlasıyla mevcuttur. Üç tarafı denizlerle çevrili olan ülkemiz dalga enerjisi cennetidir.

Haberin tamamı için tıklayın...

Son Eklenen Haberler
Tüm haberler için tıklayın...
Editörün Seçtikleri
Gezici Festival 19. Yolculuğuna Hazırlanıyor Gezici Festival 19. Yolculuğuna HazırlanıyorGezici Festival 29 Kasım–5 Aralık Ankara, 6–9 Aralık Sinop'ta.
Ankara Sinema Derneği tarafından
ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017