Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Haberler
Ana Sayfa > Haberler

Datça Konuklarını Adeta Büyülüyor

Yakın yıllara kadar Marmaris’ten sonra çok virajlı ve dar yoldan üç dağ aşarak ulaşılan Datça, korunan güzelliğini belki de ‘bozuk yol’a borçludur. Şimdi güzel ve rahat ulaşımıyla da, hoyratlıklardan korunabilmesini, ömür uzatan havasını hak edenlere sonsuza kadar sunabilmesini dileriz.
Datça Konuklarını Adeta Büyülüyor

Marmaris’ten sonra, nefes kesen koylara tepeden baka baka, kıvrıla kıvrıla gidilir. Eğer yanınızda Datça’yı sizden önce görmemiş biri varsa, elde değil kasılır da kasılırsınız! Çünkü üçüncü dağa gelince, o benzersiz gösteri başlar. İsterseniz kıkırdayarak, isterseniz gizemli bir ses tonuyla “Şimdi sağa bak” dersiniz, “Gördüğünüz Ege Denizi!” Birkaç dakika geçer, “Hemen sola çevir başını, orası Akdeniz!” ve şahane final gelir: “Şimdi de sağa ve sola bak, iki denizi aynı anda başka nerede görürsün?”

Eski Datça, bembeyaz kireçli evleri, dar sokaklarında duvarlarından taşan begonvilleri, boru çiçekleri, insan sıkmayan –hem fiyatlarıyla, hem lezzetleriyle– lokantaları ve elbette mis gibi havası ile çok güzel.

Ege ile Akdeniz’in sarmaş dolaş olduğu, bin yıllardır “Nerede başlayıp, nerede biterim?” demeden birbirine karıştığı Knidos, maalesef Efes ya da gün yüzüne özenle çıkarılmış benzerleri gibi “Gel, gez beni” diye çağırmıyor. Rehber yok. Yanılıp da öğle saatlerinde gittiyseniz, yaz aylarında zor.

Knidos’tan Datça’ya dönerken, hani büklüm büklüm koynunda, inanılmaz, ‘filmlerde’ gördüğümüz turkuaz denizli bükler var.Ovabükü, Hayıtbükü ama ille de Palamutbükü. Bembeyaz taşlar, sahil boyu balıkçılar, şiir gibi isimli köfteyi de ihmal etmeyin!

Haberin tamamı için tıklayın...
Editörün Seçtikleri
Gezici Festival 19. Yolculuğuna Hazırlanıyor Gezici Festival 19. Yolculuğuna HazırlanıyorGezici Festival 29 Kasım–5 Aralık Ankara, 6–9 Aralık Sinop'ta.
Ankara Sinema Derneği tarafından
ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017