Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Haberler
Ana Sayfa > Haberler

Dijital Devrimin 45 Yıllık Tarihi

Dokunmatik ekranlar cep telefonlarından tablet bilgisayarlara, banka ekranlarından oyun konsollarına kadar her yerde yaygın şekilde kullanılıyor. Gelecekte bu teknolojinin günlük hayatta daha çok görüleceği, hatta insanarın parmak uçlarındaki sinirlerin daha da hassaslaşacağı öngörülüyor. Bu yeni teknolojinin yaklaşık 45 yıllık gelişimini inceledik.
Dijital Devrimin 45 Yıllık Tarihi
Günümüzde dokunmatik ekranlar, dijital dünyanın vazgeçilmez bileşeni. Bu teknoloji o kadar yaygınlaştı ki, PC’nin evlerimize girmesinin en büyük nedeni olan Windows bile son sürümünü dokunmatik ekranlarla uyumlu piyasaya sundu. Dokunmatik ekranlar arabalarda, ATM’lerde, kamu noktalarında, beyaz eşyalarda, akıllı telefonlarda, tabletlerde ve daha pek çok alanda hayatımıza dahil oldular. Peki, özellikle son on yılda çığ gibi büyüyen dokunmatik ekran teknolojisi nasıl doğdu, nasıl gelişti ve bugünlere ulaştı? Bu sayımızda sizler için dokunmatik ekranların geçmişini mercek altına aldık ve uzay çağının gösterişini parmaklarımızın altına seren bu muhteşem teknolojinin ilginç öyküsünü sizlerle paylaştık.

Kesin olan şu ki, dokunmatik ekran teknolojisinin son dönemdeki hızlı gelişiminde ve teknolojik yaşantımızın vazgeçilmezleri arasına girmesinde taşınabilir akıllı telefonların ve tabletlerin yeri çok büyük. Apple’ın ilk iPhone’u pazara sunması bir milat oluşturdu diyebiliriz. Geçtiğimiz ay beşinci sürümünü tanıttığımız Apple iPhone, her sürümünün duyurulması kitleler arasında heyecan dalgalarına neden olan bir ürün. Öyle ki, diğer markaların sunduğu ürünler bile piyasayı domine etmede yeterli. Dahası bu cihazlar pahalı fiyatlarına rağmen üçüncü dünya ülkelerinde bile yüksek oranlarda satılıyor. Ülkemizden buna bir örnek vermek gerekirse, iPhone 5 resmi kanallardan piyasaya sürülmediği halde hali hazırda 3 bin liraya varan karaborsa satış fiyatına sahip. Böylesine artan bir eğilimle hayatımıza giriş yapan dokunmatik ekranların teknoloji macerası ne zaman başladı?

Haberin tamamı için tıklayın...

Son Eklenen Haberler
Tüm haberler için tıklayın...
Editörün Seçtikleri
Gezici Festival 19. Yolculuğuna Hazırlanıyor Gezici Festival 19. Yolculuğuna HazırlanıyorGezici Festival 29 Kasım–5 Aralık Ankara, 6–9 Aralık Sinop'ta.
Ankara Sinema Derneği tarafından
ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017