Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Haberler
Ana Sayfa > Haberler

Dijital Kıtlık Çağına Mı Giriyoruz?

Yüksek hızda limitsiz sörf mü yapmak istiyorsunuz? Bu maalesef henüz mümkün değil çünkü dünya internet teknolojisi, cam fiber kabloların da sınırına ulaşmış durumda! Peki ne yapılacak?
Dijital Kıtlık Çağına Mı Giriyoruz?
İnternete bağlanan her kullanıcı, 200 mbps hızında sörf yapmayı hayal eder. Aslında bunun makul bir fiyata mümkün olduğunu da operatörlerin paketlerinden görebiliyoruz. Ayda 100-200 lira seviyesinde bir ödeme ile çok yüksek hızlarda internet bağlantısı satın almak mümkün. Ancak satın almakla kullanabilmek arasında ince bir çizgi var ki, o çizginin adı da cam fiber kablo. Bakır telefon kablolarının yerine tüm dünyada yeni iletişim altyapısı olarak döşenen cam fiber kabloların da bir sınır var. Bu yüzden de operatörler, kullanıcılarına aylık limit koymak zorunda kalıyorlar. Aylık veri transferi limit dolunca da hız önemli ölçüde düşüyor.

Türkiye’de, geniş bant internet kullanıcıları yüksek hızda sörf yaparken limitlerini doldurduklarında hızlar 1 mbps’ye düşüyordu. Fakat yoğun şikayetler üzerine Telekomünikasyon Kurumu bu hızın 3 mbps’ye yükseltilmesine karar verdi. Yine de 100 mbps Fibernet bağlantısı olan bir kullanıcının 125 GB Adil Kullanım Kotası’nı doldurması aslında sadece bir iki gün alabiliyor ve ayın geri kalanını 3 mbps hızında sörf yaparak geçirmek zorunda kalıyor. Bu kota, daha düşük hızlarda çok daha küçülüyor. 12 mbps hızındaki bağlantı için Adil Kullanım Kotası 2 GB ile sınırlandırılmış. Problem sadece Türkiye’ye özel değil. Yurt dışında da internet kullanıcıları aynı sorunu yaşıyor.

Haberin tamamı için tıklayın...

Son Eklenen Haberler
Tüm haberler için tıklayın...
Editörün Seçtikleri
Gezici Festival 19. Yolculuğuna Hazırlanıyor Gezici Festival 19. Yolculuğuna HazırlanıyorGezici Festival 29 Kasım–5 Aralık Ankara, 6–9 Aralık Sinop'ta.
Ankara Sinema Derneği tarafından
ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017