Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Haberler
Ana Sayfa > Haberler

Diş Gıcırdatma (Bruksizm) Nedir? Sebepleri Nelerdir?

Bruksizm genellikle uyku esnasında oluşan güçlü çene hareketlerinin neden olduğu çeneleri sıkma, dişleri gıcırdatma olayıdır. Her 5 kişinin en az birinde görülen bu alışkanlık farkında olmadan kişilerin hayatını olumsuz yönde etkilemektedir.
Diş Gıcırdatma (Bruksizm) Nedir? Sebepleri Nelerdir?
Diş sıkan ve gıcırdatan kişiler bütün gece boyunca farkında olmadan çene, yüz ve boyun bölgesindeki kasları normalden çok fazla derecede hareket ettirmeleri, sabahları uyandıklarında çene bölgesinde gerginlik ve yorgunluğa, ağız açıp kapamada zorlanmaya, baş ve boyun ağrıları ile uyanmalarına neden olur.

Bu rahatsızlıkların yanı sıra dişlerde de olumsuz birtakım özellikler görülür. Bunlardan bazıları; dişlerin çiğneyici yüzünde oluşan aşınma, dişlerin birbirleriyle sürtünmesi sonucunda oluşan aşınma tün dişleri kapsayabilirse de özellikle ön dişlerde daha etkilidir. Dişlerde kırılma.

Diş sıkma ve gıcırdatma alışkanlığının tedavisi amacıyla gece plakları, oklüzal splintler uygulanmaktadır. Bu alışkanlığın sebebine yönelik bir başka tedavi yöntemi de oldukça yeni bir yöntem olan GrindCare’dir… Uyku esnasında çiğneme kaslarının kasılmasını önleyen ve 3 hafta kullanımda alışkanlığı yüzde 50 azaltan GrindCare sadece şakak bölgesine yerleştirilen bir sensör yardımı ile gece boyu tüm kas aktivitesini ölçer. Dişlerinizi sıktığınız anda çiğneme kaslarına geri sinyal göndererek kasın gevşemesini ve rahatlamasını sağlayarak hem dinlendirici bir uyku uyumanızı sağlar, hem de ertesi gün baş ve boyun ağrılarını önler.

Haberin tamamı için tıklayın...

Son Eklenen Haberler
Tüm haberler için tıklayın...
Editörün Seçtikleri
Gezici Festival 19. Yolculuğuna Hazırlanıyor Gezici Festival 19. Yolculuğuna HazırlanıyorGezici Festival 29 Kasım–5 Aralık Ankara, 6–9 Aralık Sinop'ta.
Ankara Sinema Derneği tarafından
ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017