Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Haberler
Ana Sayfa > Haberler

Diş Sağlınızı Koruyarak Bunama Riskini Azaltın

Dişlerini düzenli olarak fırçalama alışkanlığına sahip kişilerde bunama (demans) hastalığı görülmesi belirgin oranda azaldığına dikkat çekiliyor.
Diş Sağlınızı Koruyarak Bunama Riskini Azaltın
Düzenli diş fırçalama alışkanlığı, ileri yaşlarda bunama (demans) görülme sıklığını azaltıyor. Ortodonist Dr. Aylin Sezen Yalçın, “5 bin 500 ileri yaştaki kişi üzerinde yaklaşık 18 yıl süren bir çalışmanın sonuçlarına göre, dişlerini düzenli fırçalama alışkanlığı olmayan kişilerde yüzde 65 oranında daha fazla bunama tespit edildi. İleri yaşlarda beyin fonksiyonlarını koruma için diş fırçalama ile geleceğe yatırım yapabiliyor.” diyor.

Alzeimer hastalığı üzerine yapılan araştırmalarda ise bu hastalığın görüldüğü kişilerin beyinlerinde, diş eti hastalığı (iltihabı) ile ilişkili bakterilere rastlandığını belirten Dr. Yalçın şunların söylüyor: “Diş eti iltihabına sebep olan bakteriler, beyin dokusuna nüfuz ederek iltihaplanmaya ve tahribata sebep oluyor.”

Haberin tamamı için tıklayın...

Son Eklenen Haberler
Tüm haberler için tıklayın...
Editörün Seçtikleri
Gezici Festival 19. Yolculuğuna Hazırlanıyor Gezici Festival 19. Yolculuğuna HazırlanıyorGezici Festival 29 Kasım–5 Aralık Ankara, 6–9 Aralık Sinop'ta.
Ankara Sinema Derneği tarafından
ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017