Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Haberler
Ana Sayfa > Haberler

Dövme Nedir? Zararı Var Mı?

Ruhumuzu bedenimize görünür kılan dövmeler; kolumuz, omzumuz, belimiz, göbeğimiz, bileğimiz, önümüz, arkamız; artık her yerimizde! Tarihte hem süs hem nazardan korunmak için yaptırılan dövme son senelerde dünyada öyle bir akım haline geldi ki, neredeyse dövmesiz insan yok gibi.
Dövme Nedir? Zararı Var Mı?
Dövme, insan ruhunun bedene yansımasıdır. Kişi; anlam, estetik ya da her ikisini birleştirip ürettiği ya da üretilmiş çizgileri bedeniyle buluşturduğunda kendini görür ve kendini yeniler. Bu kendini görme hali insanı iyi hissettirdiği için de dövmelerin devamı geliyor. Tabii bu süreçte eğer ki yapılan dövmeyle yaptıran kişi arasında bir bağ yoksa yani moda şekiller, popüler kişilere ait dövmeler, anlık duygu iniş ya da çıkışlarından dolayı dövmeler yapılmışsa, dövme en büyük sıkıntılardan birine dönüşebiliyor.

Dövme yaptırılacağı zaman mutlaka iyi bir danışmanlık verecek bir dövme ustasının fikri alınmalı. Birçok dövmeci ya kazanacağı parayı ya da kendi iş egosunu düşünerek her dövmeyi sorgusuzca yapıyor. Bu yüzden bugün çok fazla mutsuz dövmeli insan var sokaklarda… Dövme yapımı için doğru malzeme ve yeterli ustalık bu işin olmazsa olmazıdır.

Kalıcı dövme değil, kalitesiz boya vücuda zararlıdır. Alerjik kişilerde boya çok şiddetli alerjik reaksiyon yaratabiliyor. Bu yüzden dövme boyasına alerjinizin olup olmadığını önce test etmelisiniz. Vitiligo (sedef) hastalarına dövme önerilmiyor. Çünkü dövme, hastalığı tetikleyebiliyor.

Haberin devamı için tıklayın...

Son Eklenen Haberler
Tüm haberler için tıklayın...
Editörün Seçtikleri
Gezici Festival 19. Yolculuğuna Hazırlanıyor Gezici Festival 19. Yolculuğuna HazırlanıyorGezici Festival 29 Kasım–5 Aralık Ankara, 6–9 Aralık Sinop'ta.
Ankara Sinema Derneği tarafından
ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017