Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Haberler
Ana Sayfa > Haberler

Dünden Bugüne Sinemada İstanbul

Bir filmi izlerken, oyuncular, senaryo, kamera açıları kadar mekanlar da oldukça dikkat çeker. İstanbul da yıllarca semtleri, sokakları, mekanlarıyla Türk Sineması için eşsiz bir fon oluşturdu. Hatta kimi zaman filmlerin başlıca öğesi olarak karşımıza çıktı.
Dünden Bugüne Sinemada İstanbul
50’lerdeki göç temalı filmlerden bugüne, trenler umuda yapılan İstanbul yolculuğundan baş kahramanları, Haydarpaşa Garı ise bu umut yolculuğunun son durağı oldu. Haydarpaşa Garı, yapısal özellikleriyle Türk sinemasında sayısız filme karakter oluşturdu. Filmlerde, bir yanda birbirleriyle vedalaşanların hüznü, diğer yanda birbirlerine kavuşanların mutluluğu yer aldı. Gar, eski sevda öykülerinin ve özellikle de Anadolu bozkırlarından İstanbul’a uzanan büyük şehir göçlerinin, yatağını yorganını sırtlayıp, tahta bavulunu kapan taşralıların mekanı oldu. Gar sahneleriyle hafımıza kazınan, büyük şehirde tükenen taşralı bir aileyi konu alan, Halit Refiğ’in yapım yılı 1964 olan ‘Gurbet Kuşları’ adlı eseri, Türk sinemasının unutulmaz filmleri arasında.

İstanbul, öyle bir şehir ki, dört bir yanı farklı sahnelere, farklı türlerdeki filmlere mekan oldu. Şehrin surlarında geçen, tarihi aksiyon filmleri, hafızalara yer eden sahnelerle doludur. Tarihi serüven filmlerinin vazgeçilmez mekanı, kale ve surlarıyla tarihi bir semt olan Rumelihisarı. Kılıçlı savaş sahnelerinin çoğu, kalenin taş duvarlarına, kulelerine tırmanan yüzlerce savaş figüranlarıyla burada çekildi. Bugün, kafelerinde oturup da Boğaz’ı seyredaldığımız mekanlardan Malkoçoğuları, Cengiz Han gibi daha nice kahramanlar gelip geçti.

Haberin tamamı için tıklayın...

Son Eklenen Haberler
Tüm haberler için tıklayın...
Editörün Seçtikleri
Gezici Festival 19. Yolculuğuna Hazırlanıyor Gezici Festival 19. Yolculuğuna HazırlanıyorGezici Festival 29 Kasım–5 Aralık Ankara, 6–9 Aralık Sinop'ta.
Ankara Sinema Derneği tarafından
ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017