Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Haberler
Ana Sayfa > Haberler

Dünya Ekonomisi Nereye Gidiyor?

Tüm dünyayı etkisi altına alan finansal çöküntü, aşırı genişleyici tedbirlerle duraklama dönemine girdi. AB bölgesine Yunanistan, İspanya, İtalya, Belçika vb. gibi birçok Avrupa ülkesinin başındaki sorunların bulaşıcı ve yakıcı etkileri piyasalarda sert tepkilere yol açtı.
Dünya Ekonomisi Nereye Gidiyor?
Yaygın olarak 2006 yılında sinyalleri geldiği düşünülen ve 2008 yılında da başta dünyanın bir numaralı ekonomisi konumundaki ABD olmak üzere tüm dünyayı etkisi altına alan finansal çöküntü, aşırı genişleyici tedbirlerle duraklama dönemine girdi.

Kapitalizmin ve liberal sistemin kurucusu konumundaki küresel büyüklükteki finansal kuruluşların “batmayacak kadar büyük” olduğuna yönelik ezberler bozuldu. Maliye politikasından sorumlu hükümetler ile para otoritesinin başındaki öncü merkez bankaları, eşi benzeri görülmemiş genişleyici tedbirler ile 1970-1980’li yılların birikmiş ve görmezden gelinen ağır yaralarına merhem olmak istedi. Mali teşviklerin hemen ardından, aşırı genişleyici parasal tedbirler Dünya’nın öncü merkez bankaları tarafından eş zamanlı ve eş güdümlü olarak uygulandı. Özetle özel sektörün bilanço dışı ciddi boyutlara ulaşan sistematik riskleri devletler tarafından üstlenildi.

Haberin devamı için tıklayın...

Son Eklenen Haberler
Tüm haberler için tıklayın...
Editörün Seçtikleri
Gezici Festival 19. Yolculuğuna Hazırlanıyor Gezici Festival 19. Yolculuğuna HazırlanıyorGezici Festival 29 Kasım–5 Aralık Ankara, 6–9 Aralık Sinop'ta.
Ankara Sinema Derneği tarafından
ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017