Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Haberler
Ana Sayfa > Haberler

Dünya Genelinde En İyi Otomobilsiz Kent Uygulamaları

Yerel yönetimlerin günümüzde şehir ulaşımı için gerçekleştirdikleri projelerin büyük kısmı daha çok yol açmaya, otopark alanı oluşturmaya yönelik gerçekleştiriliyor. Şehirler adeta insanlar için değil otomobiller için tasarlanıyor ve gelişiyorlar. Fakat bu şehirlerde işler biraz farklı...
Dünya Genelinde En İyi Otomobilsiz Kent Uygulamaları
Groningen-Hollanda: Temel ulaşım aracı bisiklettir. Şehirdeki aşırı yoğun trafik sıkışıklığı, yetkilileri araç trafiğini şehir merkezinden uzaklaştırmaya yöneltti. 180.000 nüfusuyla batının en çok bisiklet kullanılan şehridir. Kentteki ulaşımın %50’si bisikletle sağlanıyor. Şehir merkezindeki 6 şeritli motorlu araç geçişi, yeşillendirmelerle , yayalaştırmayla, bisiklet ve otobüs yollarıyla değiştirilince değişim ulaşım kadar kentin ekonomisini de etkiledi. Kiralar diğer Hollanda şehirlerine göre arttı, diğer şehirlere göç azaldı, iş yerleri araç trafiğinden kurtulduğu için daha hareketli hale geldi. Yapılanlar çevre programı olarak değil ekonomik program olarak nitelendirilmeye başlamış. Bir çok dükkan sahibi kendi sokaklarına da araç girişinin engellenmesini talep etmiş.

Bogota- Kolombiya: Kentin trafik sorununu çözmek için Japonya Uluslararası İşbirliği Ağı (JICA) tarafından sunulan yoğun bir otoban yapılandırması programını kabul etmeyerek kendi planlarını geliştirmişlerdir. Birçok yol kapatıldı 1200’ü aşkın park-bahçe oluşturuldu. Ünlü Trans Milenio (hızlı otobüs aktarımı- İstanbul’daki Metrobüs’ün icadı) sistemi kuruldu. Araba kullanımı, plaka lisans numaralarına göre sınırlandırıldı. JICA’nın otoban yapılmasını teklif ettiği yerlere 17 km’lik yaya yolları ve 45 km’lik yeşil koridorlar hayata geçirildi. Arabasız Pazar günü fikri ortaya atılmış ve uygulamaya başlanmıştır. Bogota Belediyesi 2015’ten itibaren iş başlama ve bitiş saatlerinde özel otomobil trafiğini tamamen yasaklamayı planlıyor.

Freiburg-Almanya: Şehirdeki Vauban bölgesi dünyadaki en büyük arabasız gelişim projesidir. Kent sakinleri şehirlerinin ana cadde haricinde araç trafiğine kapatılması için referandum düzenlemiş ve sonuçta belirlenen ana cadde haricinde araç girişine izin verilmemektedir. Araç sahipleri evlerine gitmek için bile araçlarını mahalle dışında belirlenen parklara park etmek zorunda. Vauban sakinlerinin %70’i araba sahibi olmayı düşünmemekle birlikte %57’si de mevcut araçlarını satmışlar. Yegane ulaşım aracı bisiklet… Vauban sokaklarında herhangi bir otomobil ya da garaj görmek mümkün değil.

Haberin devamı için tıklayın...

Son Eklenen Haberler
Tüm haberler için tıklayın...
Editörün Seçtikleri
Gezici Festival 19. Yolculuğuna Hazırlanıyor Gezici Festival 19. Yolculuğuna HazırlanıyorGezici Festival 29 Kasım–5 Aralık Ankara, 6–9 Aralık Sinop'ta.
Ankara Sinema Derneği tarafından
ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017