Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Haberler
Ana Sayfa > Haberler

Dünya Mirası Safranbolu Evleri

Safranbolu deyince akla ilk önce kendine has mimarisiyle evleri gelir. Bu tarihi evler, hem bir kültürün mirasını yansıtır hem de bölge insanının doğayla ve birbiriyle ilişkilerini yansıtır. Safranbolu, tarihi ve doğal güzelliklerine insan öğesini katmış ender güzelliklerden biri.
Dünya Mirası Safranbolu Evleri

Safranbolu, Ankara ’nın 200 km kuzeyinde ve Karadeniz’in 100 km güneyindedir. Karabük ilçe merkezinin de 8 km kuzeyinde bulunmaktadır. Safranbolu şehir merkezi ile Karabük il merkezi bitişiktir. Safranbolu, eski çağlarda Homeros’un İlyada destanında geçen Paflagonya bölgesinde yer almakta olup birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır.

Şehrin Çarşı ve Bağlar kısımları farklı yüksekliklerde olup çevrelerinde ormanlar bulunur. Bu nedenle bölgeler arası sıcaklık farklılıkları vardır. Çarşı kısmı vadilerin yan yamaçlarında bulunur, daha ılık ve rüzgârsız olan bölge kışlık olarak kullanılır ve daha az kar yağışı olur. Safranbolu’da üç ana bölge bulunuyor. Kıranköy, Çarşı ve Bağlar.

Çarşı Bölgesi; iki vadi arasında kurulduğundan rüzgarlardan korunmuş bir yapıya sahip. Bağlar Bölgesi ise tam tersine bir düzlük üzerinde ve doğaya karşı savunmasız. Bu yüzden eski Safranbolu sakinlerinin iki evleri var; yazı serin Bağlar bölgesinde geçirirken, kışı ise sıcacık yanan ocaklarıyla Çarşı bölgesindeki evlerinde geçirirler.

Safranbolu evinin boyutu ve biçimini belirleyen üç temel unsurdan söz edilebilir; o çok nüfuslu büyük aile yapısı, yağışlı iklim, kültürel ve ekonomik zenginlik.

Güzelliklerle dolu eşsiz bir tatil geçirmek ve Safranbolu evleri konseptindeki dekore edilmiş Safranbolu otellerinde konaklamak isterseniz eğer Safranbolu’un uygun fiyatlı otel seçeneklerini kaçırmayın!

Haberin tamamı için tıklayın...
Editörün Seçtikleri
Gezici Festival 19. Yolculuğuna Hazırlanıyor Gezici Festival 19. Yolculuğuna HazırlanıyorGezici Festival 29 Kasım–5 Aralık Ankara, 6–9 Aralık Sinop'ta.
Ankara Sinema Derneği tarafından
ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017