Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Haberler
Ana Sayfa > Haberler

Dünya Ülkeleri Yeni Yılı Nasıl Kutluyor?

2013 yılbaşının kutlanmasına sayılı günler kala, biz de sizlere yılbaşı hakkında bir takım bilgiler vermek istedik. Yılbaşı hangi ülkelerde nasıl kutlanır? İşte bu sorunun cevabı ve çok daha fazlası…
Dünya Ülkeleri Yeni Yılı Nasıl Kutluyor?
Bir takvim yılının bitap yeni bir takvim yılına başlanması anlamına gelen yılbaşının dünyanın çeşitli ülkelerinde nasıl kutlanacağını biliyor musunuz? İşte Noel Baba efsanesinin yanı sıra, çocuklarınıza yılbaşında öğretebileceğiniz güzel bir bilgi dosyası daha. Eminiz çocuklarınız kendi kültürlerinin dışındaki kültürleri tanırken sizi can kulağıyla dinleyeceklerdir.

Tüm dünyada yeni yılın bereketli, huzurlu ve mutlu geçmesi için yılbaşı günü ya da gecesi yapılan ilginç aktiviteler günümüzde de devam ediyor. Dünyanın çeşitli bölgelerindeki insanların yıllardır yeni yılın iyi geçmesi adına bazı ilginç inanışların günümüzde de devam ettirdikleri görülüyor. Gelişmiş ya da geri kalmış fark etmeksizin neredeyse bütün insanların yeni yılın güzel geçmesi için inandığı bazı inanışlar şöyle:

Çin: Ay takvimi kullanılan ve her yılın bir hayvan ismi aldığı Çin’de yeni yıl 21 Ocak ile 21 Şubat arasında kutlanır. Yeni yıl kutlamaları birinci gün başlayıp 15 gün sürer ve ‘kağıt fener’ festivali ile kapanır. Kağıt fener festivalinde neredeyse bütün sokaklar resimlerdeki gibi kağıt fenerlerle süslenir.

Çin’de yeni yıl aile birlikteliği anlamına gelir. Öyle ki bu yemek yeme tarzlarına bile yansımıştır. Örneğin tavuk ve balık aile birlikteliğinin sembolü olduğu için bütün olarak yenir. Uzun makarnadan yapılan yılbaşı yemekleri ise uzun bir ömrü sembolize eder. Hatta geleneklere göre bunları yerken ya da pişirirken kesmek uğursuzluk olarak kabul edilir. Yeni yılda mandalina ve portakallar elden ele geçirilir. Çünkü onlara göre mandalina şansı, portakal zenginliğini temsil eder.

Çinliler, bir önceki yıldan kalan kötü şansı göndermek için yılın son günü evlerini temizliyor. Ayrıca yeni yılın şans getirmesi için evlerine çeşitli bitkiler alıp, kırmızı zarfların içine koydukları paraları çocuklara dağıtıyorlar.

Haberin tamamı için tıklayın...

Son Eklenen Haberler
Tüm haberler için tıklayın...
Editörün Seçtikleri
Gezici Festival 19. Yolculuğuna Hazırlanıyor Gezici Festival 19. Yolculuğuna HazırlanıyorGezici Festival 29 Kasım–5 Aralık Ankara, 6–9 Aralık Sinop'ta.
Ankara Sinema Derneği tarafından
ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017