Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Haberler
Ana Sayfa > Haberler

Dünyanın En Küçük Ülkesi Sealand'ın Futbol Mücadelesi

500 metrekarelik bir ülke olan Sealand'ın adını ilk defa duymuş olabilirsiniz. Bir futbol takımı olması sizi şaşırtabilir ancak onların verdiği bu mücadele okumaya değer.
Dünyanın En Küçük Ülkesi Sealand'ın Futbol Mücadelesi
Sene 1967. İngiliz ordusundan emekli Binbaşı Paddy Roy Bates, amatör radyoculuk yapma merakının ağır basmasının ardından Sufolk sahillerinden altı mil açıkta bulunan Fort Roughs deniz kalesini ele geçirir. Kale, İkinci Dünya Savaşı zamanında İngilizleri Alman saldırılarından korumak üzere inşa edilmişti. Bates’in hayali bu iki beton sütun üzerine oturtulmuş, çürümeye terk edilmiş, yaklaşık 500 metrekarelik platformdan korsan radyo yayıncılığı yapmaktır. Mahkemeye çıkartılan Bates’in iddiası ilginçtir: Olay İngiltere’nin karasularının dışında meydana geldi. Bu sebepten davası düşer. Ülkenin bağımsızlığı da o andan itibaren gerçekleşmiş olur.

500 metrekarelik yüzölçümüne sahip olması sebebiyle dünyanın en küçük ülkesi olarak da kabul edilebilecek Sealand, bir milli futbol takımına sahip. Milli takım, içinde bulunduğumuz yılın mayıs ayında Chagos Adaları Milli Takımı ile İngiltere sekizinci liginde mücadele eden Godalming Town FC’nin stadında bir maç yaptı. 3-1 kaybedilen maçta Sealand hanedanından Neil Bates de forma giyerken, milli formayı terlete diğer isimler arasından aktör Ralf Little ve Bolton Wanderers’ın eski oyuncusu Simon Charlton da yer alıyordu.

Haberin devamı için tıklayın...

Son Eklenen Haberler
Tüm haberler için tıklayın...
Editörün Seçtikleri
Gezici Festival 19. Yolculuğuna Hazırlanıyor Gezici Festival 19. Yolculuğuna HazırlanıyorGezici Festival 29 Kasım–5 Aralık Ankara, 6–9 Aralık Sinop'ta.
Ankara Sinema Derneği tarafından
ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017