Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Haberler
Ana Sayfa > Haberler

Duygusal Zeka Nedir?

İlk olarak 90’lı yıllarda ortaya çıkan duygusal zeka kavramı, bir insanın kendine veya başkasına ait duyguları anlama, sezinleme, yöneltme ve yönlendirme yetisidir.
Duygusal Zeka Nedir?
Duygusal zeka (EQ) kavramı, ilk olarak 90’lı yılların başında Yale Üniversitesi’nden Peter Salovey ve New Hampshire Üniiversitesi’nden John Mayer tarafından duyguların yaşamı zenginleştirebilecek biçimde düzenlenmesini tanımlamak amacıyla kullanılmıştır. Duygusal zeka, bir insanın kendine veya başkasına ait duyguları anlama, sezinleme, yöneltme ve yönlendirme yetisidir.

Duygusal zeka beş yetkinlikten meydana gelir. Duyguların farkında olma, duygularını kontrol etme, kendini motive etme, empati, sosyal beceriler. Bunlardan ilk üç tanesi kişinin kendiyle ilgili olan durum ve davranışları yönetmede, mutlu ve başarılı bir birey olmada önemliyken diğer ikisi çevreyle olan ilişkilerinde daha etkilidir.

Empati; kişinin etrafındaki insanların duygularını, kaygılarını, ihtiyaçlarını anlayabilmesidir. Empati yeteneği olan bireyler, dile getirilemeyen duyguları sezebilen kendilerini başkalarının yerine koyarak onları anlayabilen bireylerdir.

Sosyal beceriler; kişinin kendi duygularının yanı sıra başka insanların duygu ve düşüncelerini, tepkilerini kendi isteği doğrultusunda yönlendirebilmesidir. Duygusal zeka, zaman içinde bireyin olgunlaşması, sosyalleşmesi ve entelektüel düzeyin artırılması yolu ile geliştirilebilen bir kavramdır.

Haberin devamı için tıklayın...

Son Eklenen Haberler
Tüm haberler için tıklayın...
Editörün Seçtikleri
Gezici Festival 19. Yolculuğuna Hazırlanıyor Gezici Festival 19. Yolculuğuna HazırlanıyorGezici Festival 29 Kasım–5 Aralık Ankara, 6–9 Aralık Sinop'ta.
Ankara Sinema Derneği tarafından
ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017