Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Haberler
Ana Sayfa > Haberler

Ekonomi Cephesinde Göstergeler Olumlu

Son veriler ekonomide yumuşak sinyaller veriyor. Son birkaç yıldır hızlı büyüyen Türkiye ekonomisi için bu türden bir düzeltme hareketi belki de gerekliydi...
Ekonomi Cephesinde Göstergeler Olumlu
Ağustos ayında açıklanan birçok temek makro ekonomik veri, ekonominin yumuşak iniş süreci içinde olduğuna dair düşünceleri pekiştiriyor. Mesela cari işlemler açığındaki, dış ticaret açığındaki ve ithalattaki azalma bu yumuşak inişin işaretleri. Aslında, son birkaç yıldır çok hızlı büyüyen Türkiye ekonomisi açısından bu türden bir düzeltme hareketi belki de gerekli idi. Ekonomik faaliyetlerin yavaşlaması ve cari açığın kontrol altına alınması içinden geçilen bu kırılgan dönemde oldukça önemli hale gelmişti ve Merkez Bankası’nın uyguladığı pek de alışıldık olmaya para politikası talebin, ithalatın azaltılması gibi temel hedeflere ulaşıldığını gösteriyor.

Bir bütün olarak bakıldığında ekonomide şu an için alarm veren pek bir veri yok. Sanayi üretiminde artış, hızı düşse bile devam ediyor. İşsizlik son 10 yılın en düşün seviyesinde. Elbette işsizliğin azalmasında, tarım ve turizm sektörlerinde istihdamın artışı gibi mevsimsel faktörler rol oynuyor ama yine de İspanya, Yunanistan’daki yüzde 20-25’lik işsizlik oranları ile karşılaştırıldığında yüreklere su serpen bir haber bu. Ancak tekrarlamakta fayda var; genel tablo olum ama küresel ekonomi kaynaklı riskler hala mevcut.

Haberin devamı için tıklayın...

Son Eklenen Haberler
Tüm haberler için tıklayın...
Editörün Seçtikleri
Gezici Festival 19. Yolculuğuna Hazırlanıyor Gezici Festival 19. Yolculuğuna HazırlanıyorGezici Festival 29 Kasım–5 Aralık Ankara, 6–9 Aralık Sinop'ta.
Ankara Sinema Derneği tarafından
ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017