Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Haberler
Ana Sayfa > Haberler

Ekonomide Son Dalga Hazırlığı

Bugün ekonomide gelinen noktada yani son dalgada, pek çok sektör atılım dönemine girdi. Bu dönemde ise yurtdışında satın alma, konsolidasyon, AR-GE-, mobilite, dijitalleşme gibi kavramlar damgasını vuracak.
Ekonomide Son Dalga Hazırlığı
Türkiye ekonomisi, 1980’li yıllara kadar dışa kapalı, korumacı, devletçi sanayileşme politikalarıyla ilerleyerek geldi. 1980 sonrasında ise ihracata dayalı bir büyüme modeline geçildi. Liberal politikalarla rekabete açık bir ekonomi yaratılırken teşviklerle dış ticaretin arttırılması ve kalkınmanın sağlanması hedeflendi. Bunu 1989-1993 döneminde kısa vadeli sermaye hareketlerine dayalı “ithalata dayalı büyüme” evresi takip etti. Yani Türkiye ekonomisi, çeşitli evrelerden geçerek bugünlere geldi. Bu tablo, ekonomiyi yükselten sektörlerde de etkisini gösterdi. Ancak bu etki, her sektörde farklı oldu.

Bugün sektörlerin gelişim evrelerine baktığımızda 3 veya 4’üncü evrelerini yaşadığını görüyoruz. 1980’li yıllarda hareketlenen bu sektörler, 1990’lara dışa açılma, dünyayı takip etme hatta yakalama, satın alma ve şirket evlilikleri damgasını vurdu. Bugün pek çok sektör atılım dönemine girmiş durumda. Bu dönemde ise yurtdışında satın alma, konsolidasyon, AR-GE, mobilite, dijitalleşme gibi kavramlar damgasını vuracak.

Haberin devamı için tıklayın...

Son Eklenen Haberler
Tüm haberler için tıklayın...
Editörün Seçtikleri
Gezici Festival 19. Yolculuğuna Hazırlanıyor Gezici Festival 19. Yolculuğuna HazırlanıyorGezici Festival 29 Kasım–5 Aralık Ankara, 6–9 Aralık Sinop'ta.
Ankara Sinema Derneği tarafından
ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017