Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Haberler
Ana Sayfa > Haberler

Elif Şafak'la ''Şemspare''yi Aramak!

Habertürk Gazetesi'nde yayımlanan yazılarını ''Şemspare'' adlı kitapta toplayan Elif Şafak; ele aldığı yolculuk, yaratıcılık, aşkın halleri, evlilik kurumu, kadına yönelik ayrımcılık gibi temalarda ''şemspare''yi yeni ''güneş parçası''nı yakalamaya çalışıyor.
Elif Şafak'la ''Şemspare''yi Aramak!
Eskiden beri Osmanlıca kelimelere düşkün biri olarak “Şemspare” ismini severek seçtiğini anlatan Elif Şafak; “Şemspare’ güneş parçası demek. Gönülden yazılan her kitap, yapılan her iş, üretilen her eser aslında bir güneş parçası. Gündelik hayatın griliklerinin, tekdüzeliklerinin içinde hayatımızda süzülen bir ışık huzmesi gibi” diyor. Firarperest’in devamı niteliğindeki kitabın, tadımlık yazılarla uzun roman okuma pratiği geliştirmemiş okura daha cazip geleceğini vurgulayan ünlü yazar sözlerine, “Ama deneme okumayı seven oradan romana, roman okumayı seven oradan denemelere rahatlıkla geçiş yapabilir, yeter ki istesin” diyerek devam ediyor.

M.K. Perker’in çizimleriyle zenginleşen kitabın kapağındaki rengarenk şemsiyeler de, tıpkı kitabın başlığı gibi mutluluk ve umut gibi pozitif duyguları harekete geçiriyor. “Ben aslında karamsarlığa ve hüzne yakın bir insanım. Ama tam da böyle olduğum için umudun ve gökkuşağının kıymetini biliyorum. Bu hal yazılarıma da yansıyor” diye anlatıyor Elif Şafak. Aslında Şafak’ın kitapta ele aldığı ve Türkiye’nin temel sorunlarına değinen yazılar, temelde yüz güldüren cinsten değil. Ama yine de farklı çözümlerle “şemspare”yi yakalamayı başarıyor.

Haberin devamı için tıklayın...

Son Eklenen Haberler
Tüm haberler için tıklayın...
Editörün Seçtikleri
Gezici Festival 19. Yolculuğuna Hazırlanıyor Gezici Festival 19. Yolculuğuna HazırlanıyorGezici Festival 29 Kasım–5 Aralık Ankara, 6–9 Aralık Sinop'ta.
Ankara Sinema Derneği tarafından
ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017