Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Haberler
Ana Sayfa > Haberler

Elif Şafak Yeni Kitabı Şemspare'yi Anlattı

İstanbul Life dergisi Temmuz sayısında Elif Şafak ile röportaj gerçekleştirdi. Elif Şafak, gazete köşelerinde çıkan yazılarını heyecanla beklediğimiz Şemspare isimli yeni kitabını anlattı. İşte Elif Şafak röportajı…
Elif Şafak Yeni Kitabı Şemspare'yi Anlattı
Bir romancı olarak hayatımızda yer ettiniz, bir köşe yazarı olarak nerede duruyorsunuz, bize biraz bundan bahseder misiniz?

Dünya edebiyat tarihi boyunca köşe yazarlığı ile romancılığı yan yana götüren kalemler olmuş. Medyanın içinden gelenler de. Gabriel Garcia Marquez ya da Amin Maalouf gibi. Romancıların dünyası genelde içine kapanıktır, yalıtılmıştır, biraz da bencildir. Bunlara ihtiyacımız da var. Ancak aşırıya kaçarsak toplumdan koparız. Haftada iki yazı yazıyorum; gündemi, memlekette ve dünyada olan biteni hep takip ediyorum, hiçbir zaman ilgisiz kalmadım kendi dışımdaki aleme.

Yeni romanınız Şemspare’nin hikayesi nedir?

Kelimenin tınısı, tadı çok güzel. ‘Şemspare…’ Oysa unutmuşuz bu kelimeyi, kullanmıyoruz artık. Ben hep sevdim, Osmanlıca kelimelerin nüanslarını. Bunları yitirmemek gerektiğine inanıyorum. Şemspare, güneş parçası demek. Gönülde yazılan her kitap, her roman, her kelime ve aslında her sanat eseri bence bir güneş parçasıdır. Tekdüzeliklerin, tekrarların içinde bir ışık hüzmesi gibi süzülür hayatlarımıza.

Haberin devamı için tıklayın...

Son Eklenen Haberler
Tüm haberler için tıklayın...
Editörün Seçtikleri
Gezici Festival 19. Yolculuğuna Hazırlanıyor Gezici Festival 19. Yolculuğuna HazırlanıyorGezici Festival 29 Kasım–5 Aralık Ankara, 6–9 Aralık Sinop'ta.
Ankara Sinema Derneği tarafından
ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017