Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Haberler
Ana Sayfa > Haberler

Elysium: Yeni Cennet

Neill Blomkamp, yönettiği ilk uzun metrajlı film, bilim kurgu türündeki “Yasak Bölge 9” (District 9)un üzerinden dört yıl sonra, bu kez yüz milyon dolarlık bütçeyle, yine olası karamsar gelecekte geçen ve bu kez büyük bir stüdyo filminin tüm koşullarını uyguladığı “Elysium: Yeni Cennet”i çekmiş bulunuyor.
Elysium: Yeni Cennet

Senaryoyu da yazan Blomkamp, bugünden, bu en acımasız dönemini yaşayan kapitalist çağdan bakıldığında tahminde bulunması zor olmayan bir dünya portresi hazırlamış. 2154 yılında dünya cehenneme dönüşmüş! Hikaye ise, Los Angeles’ta geçiyor: Nüfus Hispanik yoğunluğu yansıtmakta. Sert koşullarda sömürülerek çalıştırılan ve “Star Wars”tan ödünç alınmış gibi duran, iri ‘droid’lerin polisliğinde hareket eden yoksul halkın içinde biri var ki, yetimhane düşlerini hala canlı tutuyor. Adı Max (Matt Damon)!

Max’in düşleri ne olabilir ki? Blomkamp, bugün sinyallerini özellikle üçüncü dünya ülkelerinde vermekte olan keskin sınıfsal ayrımı somutlaştırmış. Aşağıdaki cehennemin tam tersi olan cennet yukarıda, Elysium’da. Bu yaklaşık yarım milyon zengin seçkine ev sahipliği yapan bir uzay istasyonu! Yönetimindeki kaskatı bir savunma bakanı olan Delacourt’un (Jodie Foster) dünyadan hiçbir sızmaya izin vermediği bir yapay cennet! Aşağıdakilerin, özellikle tüm hastalıkların hızla tedavi edilebilmesini sağlayan teknoloji için Elysium’a kaçmaya çalıştıkları ortamda Max koşulların da zorlamasıyla yukarıya kaçma düşünü gerçekleştirmeye adım atar.

Haberin devamı için tıklayın...
Editörün Seçtikleri
Gezici Festival 19. Yolculuğuna Hazırlanıyor Gezici Festival 19. Yolculuğuna HazırlanıyorGezici Festival 29 Kasım–5 Aralık Ankara, 6–9 Aralık Sinop'ta.
Ankara Sinema Derneği tarafından
ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017