Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Haberler
Ana Sayfa > Haberler

Emre Kongar Röportajı

Unvanlarını layıkıyla hak eden ve gerçek aydın tanımına uyan nadir insan vardır. Emre Kongar o isimlerden biri. Kendi deyimiyle hala bilim öğrencisi Emre Kongar ile hayatındaki dönüm noktalarını ve Türkiye'nin siyasi gündemini konuştuk.
Emre Kongar Röportajı
Felsefe öğretmeni anne ve babanın çocuğu olarak İstanbul’da doğmuşsunuz. Hikayenize oradan başlarsak, yaptığınız işlerle ilgili hayalleriniz var mıydı?

Çok mutlu bir çocukluğum oldu. Kışları Çarşıkapı’daki evde, yazları Vahdettin’in köşkünde geçirirdik. Doğa ile iç içe büyüdüm. Belki de doğa sevgim oradan geliyor. Hiç büyük hayallerin peşinde koşmadım. Ama insanlığa yararlı bir şeyler yapayım diye düşündüğümü hatırlıyorum. Ortaokulda ve lisenin ilk yıllarında, tıpta veya mühendislikte bir şeyler keşfedeyim diye bir özlemim olduğunu anımsıyorum. Fakat sonra sosyoloji ve felsefe beni etkiledi; siyasal bilgileri seçtim.

Ama mutlu çocukluk önce ağabeyinizin, ardından babanızın ölümüyle perdeleniyor…

Ağabeyimi 15 yaşımda kaybettim. Bu benim bütün hayatımı etkiledi. Çünkü ağabeyim benim idolümdü. Belki de o erken öldüğü için, (21 yaşında) ben de kendime 30 yaş ömür biçtim. Çok çalışmamın nedeni de odur. İlk üç kitabım aynı yılda ve hepsi 30 yaşımdayken yayınlandı. Ağabeyimin ölümünün acısında dolayı, babamın yüreğine indi, iki yıl sonra hem de aynı gün öldü. Özetle, 15 yaşıma kadar mutlu bir çocukluk sonrasında büyük bir travma… 18 yaşımda da Ankara’ya gittim zaten.

Haberin tamamı için tıklayın...

Son Eklenen Haberler
Tüm haberler için tıklayın...
Editörün Seçtikleri
Gezici Festival 19. Yolculuğuna Hazırlanıyor Gezici Festival 19. Yolculuğuna HazırlanıyorGezici Festival 29 Kasım–5 Aralık Ankara, 6–9 Aralık Sinop'ta.
Ankara Sinema Derneği tarafından
ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017