Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Haberler
Ana Sayfa > Haberler

En Güzel Koku Olan Chanel No 5’in Sırrı

Kadını anlatan bir koku üretmek isteyen moda efsanesi Coco Chanel, kendisine sunulan örneklerden 5 numaralı olanı seçer ve parfüm dünyası sonsuza kadar değişir. Formülü gizli tutulan, ilk günden beri hiç değişmeyen, Fransa’nın Grasse bölgesinde özel olarak yetiştirilen çiçeklerden yapılan No 5 kısa sürede bir ikona dönüşür. Bu, doğa ve insanın en ilgi çekici ortaklıklarından birinin hikayesi…
En Güzel Koku Olan Chanel No 5’in Sırrı
“Bir koku istiyorum, kadını anlatan.” Gabrielle ‘Coco’ Chanel’in, 1919 yılında ünlü parfümeri ustası Ernest Beaux’a verdiği bu talimat bir efsanenin doğumuna neden olur: “Chanel No 5.” Moda dünyasının en ünlü kadını, o zamana kadar giysi, şapka ve çantalar üstünde uzmanlaşmıştı. Ama No 5 ile birlikte kokunun da kraliçesi oldu.

No 5 piyasaya çıktığı 1921 yılından bu yana, dünyanın en çok satan kokusu oldu. Yıllar onun çekiciliğine, efsanesine, gizemine çok şey kattı ama formülü hiç değişmedi. No 5’in gizli bir formülü var; Chanel firması dışında, bir başka parfüm üreticisinin bu kokuyu yeniden üretmesi mümkün değil.

Buna “kokunun mabedine”, Fransa’nın Grasse bölgesine yaptığımız yolculukta tanık olduk. Grasse, uçsuz bucaksız bahçeleriyle Fransa’nın parfüm merkezi olmasının yanı sıra bir tarih ve kültür kenti; bölge de adını bu yerleşimden alıyor. Cannes’a 20 kilometre uzakta, 300 metre yükseklikteki bölgenin doğası, kozmetik firmalarının parfümleri için gerekli çiçeklerin üretilmesine çok elverişli.

Haberin tamamı için tıklayın...

Son Eklenen Haberler
Tüm haberler için tıklayın...
Editörün Seçtikleri
Gezici Festival 19. Yolculuğuna Hazırlanıyor Gezici Festival 19. Yolculuğuna HazırlanıyorGezici Festival 29 Kasım–5 Aralık Ankara, 6–9 Aralık Sinop'ta.
Ankara Sinema Derneği tarafından
ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017