Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Haberler
Ana Sayfa > Haberler

Enerji Borsasının Getirdiği Avantajlar Neler?

Türkiye, enerji borsasıyla üçüncü bir borsaya daha sahip olacak. Türkiye İletim Anonim Şirketi (TEİAŞ) bünyesinde başlatılacak enerji borsasının işleyişini ve enerji şirketlerine avantajları Accenture Yönetici Şirket Ortağı ve Türkiye Enerji Grubu Ülke Sorumlusu Hakan Irgıt 10 soruda anlatıyor.
Enerji Borsasının Getirdiği Avantajlar Neler?
1 Bugün Türkiye elektrik piyasası nasıl işliyor?

Şu anda TEİAŞ bünyesinde oluşturulan Piyasa Mali Uzlaştırma Merkezi’nin (PMUM) piyasa operatörü olarak yürüttüğü Gün Öncesi Piyasa ve Dengeleme Güç Piyasası şeklinde iki yapı mevcut. Sistem Operatörü olarak da yine TEİAŞ bünyesinde Milli ‘Yük Tevzi Merkezi (MYTM) kuruldu. Gün Öncesi Piyasası’nda arz ve talepler bir gün önceden dengeleniyor. Gerçek zamanlı dengeleme ise Dengeleme Güç Piyasası’nda yönetiliyor.

2 Mevcut tabloda eksiklikler var mı?

İşleyişte birkaç önemli ihtiyaç var: Mevcut piyasa yeterince şeffaf değil. Bir referans fiyat belirlenmiyor. Enerji üreticisi şirketler ne kadar enerji ürettiklerini ve maliyetlerinin tabii ki biliyor. Ancak ürettiklerini hangi fiyattan satabileceklerini bilmiyorlar. Asıl sıkıntı da bu noktada ortaya çıkıyor. Oysa liberal bir enerji piyasasının en önemli koşullarından biri şeffaf ortamda referans fiyatın oluşmasıdır. Referans fiyat ancak enerji borsasında oluşabilir.

Haberin devamı için tıklayın...

Son Eklenen Haberler
Tüm haberler için tıklayın...
Editörün Seçtikleri
Gezici Festival 19. Yolculuğuna Hazırlanıyor Gezici Festival 19. Yolculuğuna HazırlanıyorGezici Festival 29 Kasım–5 Aralık Ankara, 6–9 Aralık Sinop'ta.
Ankara Sinema Derneği tarafından
ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017