Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Haberler
Ana Sayfa > Haberler

Erkin Koray Hakkında Bilinmeyenler

Aynen şarkısında olduğu gibi ‘Öyle Bir Geçer Zaman Ki’… Müzik dünyasının ‘Erkin Baba’sı Erkin Koray, 55. Sanat yılını ‘Best Of’ albümüyle hazırlanırken, zamanın ne denli hızlı geçtiğini düşünüyor.
Erkin Koray Hakkında Bilinmeyenler
Erkin Koray, 24 Haziran 1941’de İstanbul’da Kadıköy’de dünyaya geldi. Küçük yaşlarda, piyano öğretmeni olan annesi Vecihe Koray’dan müzik dersleri aldı. Önce piyano, sonra gitar çalmasını öğrendi. İstanbul Alman Lisesi’nde olduğu yıllarda Erkin Koray ve Ritimciler Orkestrası’nı kurdu. 1960’lı yılların başına kadar yarı amatör yarı profesyonel olarak çalışmalarını sürdürdü. 1962’de çeşitli müzikli mekanlarda programlar yaptığı sıralarda aldığı bir teklifle bir yüzü ‘Bir Eylül Akşamı’, diğer yüzünde ‘It’s So Long’ adlı İngilizce parça bulunan ilk 45’liğini yaptı.

Askerliğini 1963-1965 yılları arasında Ankara Hava Kuvvetleri Caz Orkestrası’ndan solist ve gitarist olarak yaptı. Bir süre Almanya’da kadı ve 1967’de çıkardığı ‘Kızları da Alın Askere’ adlı 45’liğiyle adını bir anda geniş kitlelere duyurmayı başardı. 1968’de Hürriyet Altın Mikrofon Yarışması’nda dördüncü oldu. ‘Çiçek Dağı’ adlı 45’liği 800 bin sattı.

Haberin tamamı için tıklayın...

Son Eklenen Haberler
Tüm haberler için tıklayın...
Editörün Seçtikleri
Gezici Festival 19. Yolculuğuna Hazırlanıyor Gezici Festival 19. Yolculuğuna HazırlanıyorGezici Festival 29 Kasım–5 Aralık Ankara, 6–9 Aralık Sinop'ta.
Ankara Sinema Derneği tarafından
ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017