Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Haberler
Ana Sayfa > Haberler

Eski İstanbul’un En Garip Halleri

Muhtemelen Osmanlı dönemine ait bilgileriniz “Muhteşem Yüzyıl” dizisinden hallice. Demiyoruz ki, eski Osmanlı kitaplarını hatim edin. Bu sayfada Osmanlı dönemine ait tarih kitaplarında bile yer almayan bilgileri bulacaksınız. Arkadaş çevrenizdeki havanızı bir düşünün.
Eski İstanbul’un En Garip Halleri
Direkteki korsan sayısına ödül

Osmanlı’nın Akdeniz’i Türk gölüne çevirmesi tabii ki korsanların işine gelmemişti. 1600’lü yıllarda donanmaya bağlı kadırgalar Akdeniz ve çevresinde Osmanlı topraklarına ve gemilerine saldıran korsanları avlamakla görevliydi. Korsanların yargılama şansı yoktu ve cezası kadırga direklerine asılmaktı. Korsan avından dönen kadırgalar Haliç’e girerken direklerinde ne kadar asılı korsan varsa kadırga kaptanı o kadar hürmet görür, ödül alırdı.

Süleymaniye Cami’nin güneş vurunca ışıldamasının sırrı

Süleymaniye Camii’nin sağında kalan diğerlerine göre kısa olan minare, inşası sırasında bu isime hak kazanır. Sultan Süleyman’ın İstanbul’a büyük bir camii yaptırdığını duyan İran Şahı, padişahı kızdırmak için elçileriyle güya bir hediye gönderir. Bir sandık dolusu elmas, “Eğer padişahın gücü ve zenginliği büyük camiyi bitirmeye yetmiyorsa, hediye edilen elmasları satıp camiyi bitirsin” diyerek padişaha sunulur. Sultan Süleyman sinirlenmez. İran elçilerini de yanına alıp cami inşaatına varırlar. Kanuni, şaşkın bakışlar arasında İran şahından gelen bir sandık dolusu elması minare harcına döktürür ve minarenin bu harçla tamamlanmasını emreder. Hiçbir şey söylemeden sarayına döner. Günümüzde, bu minareye güneş vurunca bazı yerlerinin ışıldaması bundandır.

Haberin tamamı için tıklayın...

Son Eklenen Haberler
Tüm haberler için tıklayın...
Editörün Seçtikleri
Gezici Festival 19. Yolculuğuna Hazırlanıyor Gezici Festival 19. Yolculuğuna HazırlanıyorGezici Festival 29 Kasım–5 Aralık Ankara, 6–9 Aralık Sinop'ta.
Ankara Sinema Derneği tarafından
ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017