Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Haberler
Ana Sayfa > Haberler

Etkileme Ve İkna Etme Sanatının İncelikleri

Yaşam, insanları ikna etmek ve isteklerimizi onlara bir şekilde kabul ettirebilmek üzerine döner. İnsanların düşüncelerini ve davranışlarını belli stratejilerle etkileme, inançları ve değerleri kabul ettirebilme, yetenek ve daha önemlisi, bilgi meselesidir.
Etkileme Ve İkna Etme Sanatının İncelikleri
Sahip olduğumuz, olacağımız, yapacağımız ve deneyimleyeceğimiz her şeye, başka insanlar sayesinde ve aracılığıyla ulaşırız. Yaşam, insanları ikna etmek ve isteklerimizi onlara bir şekilde kabul ettirebilmek üzerine döner. İnsanların düşüncelerini ve davranışlarını belli stratejilerle etkileme, inançları ve değerleri kabul ettirebilme, yetenek ve daha önemlisi, bilgi meselesidir.

İnsan yapısı dürtüsel olarak, acıdan kaçan ve hazza yönelen bir eğilime sahiptir. Birilerine bir şeyler yaptırmak istiyorsak bu aklımıza gelen ilk kural olmalıdır. İnsanlarla etkin ve uygun dille iletişim kurmuyorsak, ne anlatırsak anlatalım fikrimizi gerçek değeriyle karşı tarafa sunmak mümkün olmayacaktır.

İkna becerilerine hakim olmak ve iyi bir iletişimci sayılabilmek için insan zihin yapısı ve düşünce süreçleri hakkında az çok fikir edinmek gerekir. Mesela, birçok insan tepkisidir. Yani bir şey olur, onu tepki verirler. Bu biraz nehirde akıntıya kapılmış yapraklara benzer. Önlerine bir şey çıkmadığı müddetçe akıntı istikametinde giderler ama bir engelle karşılaştıklarında durur, ona takılır veya yön değiştirirler.

İnsanları istediğimiz şekilde yönlendirebilmek, iyi gözlem yapmak ve hedefimizle ilgili bir strateji sahibi olmakla başlar. İlk olarak düşünmemiz gereken, tam olarak ne istediğimizdir. Çoğumuz net bir şekilde belirlenmiş adımlarla hedef belirlemek yerine genel dileklerde bulunuruz. Mesela; “tek isteğim onunla iyi geçinmek” gibi. Oysa ki bu çok muğlak bir dilektir. İyi geçinmek istediğimiz kişiyle hangi konularda, ne oranda, nasıl bir fikir birliği istiyoruz net değildir.

Haberin devamı için tıklayın...

Son Eklenen Haberler
Tüm haberler için tıklayın...
Editörün Seçtikleri
Gezici Festival 19. Yolculuğuna Hazırlanıyor Gezici Festival 19. Yolculuğuna HazırlanıyorGezici Festival 29 Kasım–5 Aralık Ankara, 6–9 Aralık Sinop'ta.
Ankara Sinema Derneği tarafından
ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017