Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Haberler
Ana Sayfa > Haberler

Ev Almadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Birçok konut gezdiniz ve sonunda istediğiniz konutu buldunuz. Emlakçı parası, konut kredisi, dosya masrafı, tapu masrafı, evin peşinatı, her şey hazır. Peki almaya karar verdiğiniz ev hakkında yeterince araştırma yaptınız mı?
Ev Almadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler
Eskiden konut alırken dikkat edilmesi gereken kurallar basit ve anlaşılırdı. 2012 Türkiye’sinde, özellikle geçtiğimiz aylarda arka arakaya çıkan yasalar bizi daha dikkatli olmaya itiyor. Kabul edilen 2B ve Kentsel Dönüşüm yasalarıyla beraber konut alırken dikkat edilmesi gereken faktörlerde değişti, birçok yeni unsurlar eklendi. Özellikle Kentsel Dönüşüm diye bilinen, Afet Yasası ile ilgili önemli noktalara dikkat çekmek istiyorum. Konut alırken sonrasında üzülmemek için nelere dikkat etmelisiniz, nasıl araştırma yapmalısınız, neleri sorgulamalısınız?

1.Tapudan araştırın

Almayı düşündüğünüz evi önce tapudan araştırın. Çünkü kentsel dönüşüm yasası ile riskli yapı olarak değerlendirilen binaların tapu kayıtlarına riskli yapı olduğu ve yıkılacağı şehri yazılacak. Tapuya bakmadan alırsanız kısa bir zaman içinde binanın yıkılması sizi zor duruma sokabilir. Evinizi, banka kredisi kullanarak almışsanız ya da bu bina güvenlidir diye düşünerek aldıysanız üzülebilirsiniz.

2.Etraftaki konutların fiyatına bakın.

Lokasyonu iyi olan eski bir yapıdan konut alayım, nasıl olsa bu bina yıkılacak ve yenisi yapılacak mantığı ile hareket edip bu işten ekstra kazanç bekliyorsanız etraftaki sıfır konutların fiyatlarını araştırın. Nitekim birçok uyanık mal sahibi eski yıkılacak binalarını sanki sıfır binaymış gibi yüksek rakamlara satmaya çalışıyor.

Haberin tamamı için tıklayın...

Son Eklenen Haberler
Tüm haberler için tıklayın...
Editörün Seçtikleri
Gezici Festival 19. Yolculuğuna Hazırlanıyor Gezici Festival 19. Yolculuğuna HazırlanıyorGezici Festival 29 Kasım–5 Aralık Ankara, 6–9 Aralık Sinop'ta.
Ankara Sinema Derneği tarafından
ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017