Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Haberler
Ana Sayfa > Haberler

Ev Almak Mı Avantajlı Yoksa Kirada Kalmak Mı?

Ev sahibi olmak artık eskisi kadar zor değil. Önceden insanlar yıllarca çalışır, didinir ve tüm birikimini eve yatırdı. Fakat bugün mortgage sayesinde birçoğumuz idealimizdeki konuta daha kolay ulaşma fırsatı yakalıyoruz.
Ev Almak Mı Avantajlı Yoksa Kirada Kalmak Mı?
Kira yerine kredi taksiti ödeyerek kendine ait bir evde oturmayı kim istemez ki? Mümkün olsa tüm kiracılar bugün kira değil, kira taksiti ödüyor olurdu. Ancak mevcut faiz seviyeleri ve kiracıların gelir seviyeleri, kira öder gibi ev sahibi olma hayalinin ötelenmesine neden oluyor. Üstelik konut kredisi alabilmek için bir miktar peşinat gerekiyor. Kısaca “kira öder gibi ev sahibi olma” hayali, Türkiye’de şimdilik “kira üzerine bir miktar daha para ekleyerek ev sahibi olma” şeklini alıyor.

Konut kredisi faiz oranları geçtiğimiz seneye göre bir miktar yükselmiş olsa da son 10 yıl ortalamasının oldukça altında. Ayrıca faizlerin yavaş ve sınırlı da olsa aşağı yönlü hareketinin devam edeceği bekleniyor. İstanbul başta olmak üzere 2 büyük ilin kira fiyatları ise, semtine ve daire tipine göre oldukça farklılaşıyor. Bu sebeple genelleme yapmak mümkün olmasa da bir örnekle kira ödemek ile kredi taksiti ödemeyi karşılaştırabiliriz.

Haberin devamı için tıklayın...

Son Eklenen Haberler
Tüm haberler için tıklayın...
Editörün Seçtikleri
Gezici Festival 19. Yolculuğuna Hazırlanıyor Gezici Festival 19. Yolculuğuna HazırlanıyorGezici Festival 29 Kasım–5 Aralık Ankara, 6–9 Aralık Sinop'ta.
Ankara Sinema Derneği tarafından
ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017