Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Haberler
Ana Sayfa > Haberler

Ev Dekorasyonunda Siyah Renk Nasıl Kullanılır?

Renk seçiminiz sadece dekorasyonunuzu değil, psikolojinizi de etkiler. Bu nedenle kullanacağınız renkleri birtakım özelliklerini dikkate alarak belirlemeniz istediğiniz sonuca ulaşmada size yardımcı olacaktır. Siyah rengi evinizde kullanırken nelere dikkat etmeniz gerektiğini biliyor musunuz?
Ev Dekorasyonunda Siyah Renk Nasıl Kullanılır?
Sevdiğiniz renk karakterimizin aynası gibidir. Çünkü renkler kişisel özelliklerimizi, ruhsal durumumuza, bilinçaltı isteklerimize hatta gizli yeteneklerimize dair ipuçları verir. İnsanların takındıkları farklı tavırlar ve davranış biçimleri, bulundukları ortamın renklerine göre de açıklanabilir. İnsan psikolojisini olumlu yönde etkileyen sıcak renklerin kullanıldığı yerlerde iletişim kurmak daha kolaydır. Kırmızı renkte boyanmış bir yemek odasında iştahla yemek yendiği ve konuşmaların coşkulu olduğu gözlenir. Bununla birlikte açık mavi ve açık yeşil gibi renkler sakinleştirici etkiyi yaratır ve buna uygun mekanlarda kullanılmalıdır.

Siyah renk ise, asaletli bir renk olmasının yanı sıra modada uzun yıllardır tercih edilen bir renktir. Fakat ev dekorasyonu için yakın zamana kadar uzak durulan bir renk olmuştur. Siyah renk umutsuzluğun yanı sıra üzüntünün ve kaybetmenin rengini simgeleyen bir renktir. Ev dekorasyonunda kullanılan rengin insan psikolojisi ile bağlantısı olduğunu düşünürsek, herkesin kullanabileceği bir renk olmanın dışında kalır. Bu yüzden bu rengi ölçülü kullanmalıyız.

Teknolojinin gelişmesi ile siyah da dekorasyon alanında yer edinmeye başladı. Farklı tonlardaki siyahı ve beyazı iç içe geçirmeyi başaran dekoratörler bu alanda önemli ürünler verdiler. Son yıllarda kırmızı ile de uyumlu dekorasyonlarda görülen siyah bilgeliğin ve güvenin simgesi olarak sunuluyor. Uzmanların siyahı tercih etmesinin bir diğer sebebi ise ev sahiplerinin dikkat çekmesini istediği aksesuarlardır. Diğer renkler içinde kaybolan aksesuarların siyah arka plan üzerinde asil şekilde parlaması siyah arka planlara ilgiyi arttırdı.

Haberin tamamı için tıklayın...

Son Eklenen Haberler
Tüm haberler için tıklayın...
Editörün Seçtikleri
Gezici Festival 19. Yolculuğuna Hazırlanıyor Gezici Festival 19. Yolculuğuna HazırlanıyorGezici Festival 29 Kasım–5 Aralık Ankara, 6–9 Aralık Sinop'ta.
Ankara Sinema Derneği tarafından
ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017